Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Pociąg retro w Tuchowie

W oparach buchającej pary zabytkowa lokomotywa wraz z wagonami z prędkością 50 km/h wyruszy w historyczną podróż z Krakowa do Tuchowa, a następnie powróci do królewskiego grodu.

Zgodnie ze specjalnym rozkładem jazdy pociągów w niedzielę, 15 maja 2016 roku, o godzinie 14:54, na tory tuchowskiej stacji kolejowej wjedzie z Krakowa pociąg retro. Prowadzony, oczywiście, przez wspaniały parowóz buchający parą i dymem. Postój pociągu na stacji Tuchów wyznaczono do godziny 15:28, czyli 34 minuty.

Wizyta pociągu sprzed lat na tuchowskiej stacji odbędzie się w ramach jubileuszu 140-lecia kolei żelaznej w Tuchowie (Tarnów – Tuchów – Nowy Sącz – Leluchów). Przyjazd pociągu retro do Tuchowa będzie dla mieszkańców gminy Tuchów prezentem z okazji jubileuszu 140. rocznicy kolei żelaznej na naszych ziemiach – prezentem od kolejarzy z Tuchowa, Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei oraz spółki PKP CARGO S.A. Skład retro będzie zestawiony z parowozu i wagonów z początku XX wieku, które są dopieszczane od lat przez pracowników i miłośników Skansenu Kolejowego w Chabówce.

Lokomotywa, tak jak w słynnym wierszu Juliana Tuwima – ciężka, ogromna…, zapewne wzbudzi zachwyt u dzieci, a sentyment u dorosłych, którzy kiedyś tak podróżowali.

Przejazd zabytkowym pociągiem retro to wspaniała podróż przez historię, przywołującą najpiękniejsze wspomnienia z dziecinnych lat. Podróż taką będzie można odbyć na trasie: Tarnów (odjazd 14:03) – Łowczówek Pleśna – Tuchów oraz Tuchów (odjazd 15:28) – Łowczówek Pleśna – Tarnów. Bilety w cenie 10 zł normalny / 5 zł ulgowy (w jedną stronę) dostępne będą wyłącznie u obsługi pociągu.

Historia kolei w Tuchowie zaczęła się 18 sierpnia 1876 roku, w dniu 46 urodzin Najjaśniejszego Pana cesarza Franciszka Józefa, kiedy to w kłębach pary i dymu, wśród huku, zgrzytu i gwizdu, wjechał na naszą stację kolejową pierwszy pociąg. Wtedy też to nowo wybudowana linia kolejowa: Tarnów – Tuchów – Stróże – Nowy Sącz – Leluchów została otwarta i przekazana do eksploatacji. Na tę uroczystość specjalnie zakupiono dwa parowozy wyprodukowane w Anglii, w Manchesterze, które nazwano: “Góral” i “Bojan”. Całkowita długość nowej linii wynosiła 145,7 km dla regularnej komunikacji towarowej i pasażerskiej. W latach późniejszych linię obsługiwało 12 parowozów, 40 wagonów osobowych i 200 towarowych. Pociągi osobowe jeździły z prędkością 45 km na godzinę, a towarowe 25 km/h. Każdy z parowozów miał swoje imię, odpowiadające nazwie którejś ze stacji tej linii (np. Tarnów, Tuchów, Grybów).

Będzie to już, albo dopiero trzeci przyjazd pociągu retro do Tuchowa. Pierwsza wizyta miała miejsce w 2006 roku z okazji jubileuszu 130-lecia kolei w Tuchowie. Druga – w 2010 roku w momencie oddawania do użytku pięknie odremontowanego dworca kolejowego PKP w Tarnowie.

Zdjęcia: Wiktor Chrzanowski, Krzysztof Jasiński i Maciek Maziarka

http://www.galeria.tuchow.pl/thumbnails.php?album=75
http://www.galeria.tuchow.pl/thumbnails.php?album=529
http://www.galeria.tuchow.pl/thumbnails.php?album=530
http://www.galeria.tuchow.pl/thumbnails.php?album=532

Skip to content