Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rajd Beskidzką Trasą Kurierską JAGA – KORA

Rymanów Zdrój – Wołtuszowa – Wisłoczek – Jawornik – Polany Surowiczne – Wola Niżna – Jasiel. Właśnie taką trasę 40 uczestników ze Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach wraz z 5 opiekunami pokonało w dniach 4-5 października 2018 r.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Beskidzka Trasa Kurierska „JAGA – KORA” jest rekonstrukcją funkcjonującego w latach 1940-1945 historycznego szlaku kurierskiego Komendy Głównej ZWZ AK prowadzącego przez teren Beskidu Niskiego. Przez „zieloną granicę” w czasie II wojny światowej przeprawiali się nim uciekinierzy z kraju zagrożeni hitlerowskimi prześladowaniami, szli tym traktem ochotnicy pragnący dalej walczyć z bronią w ręku w polskich oddziałach zbrojnych formowanych na obczyźnie. W tych ryzykownych i trudnych, ale bardzo istotnych dla Polskiego Państwa Podziemnego akcjach, uczestniczyło wielu ofiarnych ludzi; kurierów, emisariuszy, przewodników oraz mieszkańców pogranicza, których domy i przygotowywane skrupulatnie kryjówki służyły jako punkty etapowe podejmowanych przedsięwzięć. Tę właśnie trasę przemierzał blisko pięćdziesięciokrotnie słynny kurier beskidzki – Jan Łożański, pseudonim „Orzeł” i „Jan Madejski”.

Uczestnicy rajdu poznali m.in. jego historię i mieszkańców okolicznych wsi, którą przybliżył przewodnik Jakub. Siedliska grupa wyposażona była w specjalnie na tę okazję przygotowane chusty patriotyczne i buttony turystyczne, które cały czas przypominały co jest celem tej wyprawy. Rajd był wyrazem hołdu złożonego kurierom beskidzkim w tym wyjątkowym czasie, jakim jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Trud wędrówki (blisko 40 km trasy z plecakami, śpiworami), ciężkie warunki noclegowe i przeszkody na trasie nie przeszkodziły siedliskiej grupie w osiągnięciu celu, jakim było dotarcie do pomnika Beskidzkich Kurierów w Jasielu!

Projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Skip to content