Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Recital Janusza Olejniczaka

Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna inaugurując cykl wydarzeń poświęconych Fryderykowi Chopinowi (obchody 200-lecia urodzin „poety fortepianu”) zaprasza na recital w wykonaniu wirtuoza fortepianu – Janusza Olejniczaka.
Goście usłyszą kompozycje Fryderyka Chopina, m.in. mazurki, polonezy i walce. Koncert odbędzie się 14 lutego 2010 r., o godzinie 18.00 w dworze I.J. Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Bilety ulgowe w cenie 10 zł, normalne – 15 zł.

Janusz Olejniczak koncertuje w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji i Australii w najsłynniejszych salach koncertowych, jak Filharmonia Berlińska, Teatro Colón w Buenos Aires, Salle Pleyel w Paryżu, Suntory Hall w Tokio, Lincoln Center w Waszyngtonie, Tonhalle w Düsseldorfie, Concertgebouw w Amsterdamie. Był przez cztery lata wykładowcą Akademii Muzycznej w Krakowie, wielokrotnie zasiadał w jury konkursów pianistycznych i dawał lekcje mistrzowskie poza granicami kraju – w Kanadzie, Japonii, Kolumbii oraz w Akademii Mozartowskiej.
W swoim repertuarze skupia się głównie na dziełach Chopina, Bacha, Schuberta, Schumanna i Liszta. Znakomite przyjęcie zyskały jednak także jego interpretacje repertuaru współczesnego: Debussy’ego i Ravela, Prokofiewa i Messiaena oraz Henryka Mikołaja Góreckiego, Wojciecha Kilara i Witolda Lutosławskiego. Chętnie bierze udział w wykonaniach muzyki kameralnej: nagrywał ze Stefanią Toczyską i Olgą Pasiecznik, Andrzejem Bauerem, występował z zespołami pod dyrekcją Witolda Rowickiego, Kazimierza Korda, Jerzego Maksymiuka, Marka Mosia, Jacka Kaspszyka, Marka Pijarowskiego, Charles’a Dutoit, Grzegorza Nowaka, Andrzeja Markowskiego i in. W ostatnich latach koncertuje i nagrywa na instrumentach z epoki (Érard i Pleyel). W ramach festiwalu Chopin i jego Europa wystąpił z Orkiestrą XVIII Wieku Fransa Brüggena oraz Orchestre des Champs-Élysées pod dyrekcją Philippe’a Herreweghe. Obok szerokiego repertuaru chopinowskiego (Polskie Nagrania, Tonpress, Muza, Wifon, Opus 111, Camerata, Sony Classical, Selene, CD Accord, Bearton) Janusz Olejniczak nagrywa także m. in. dzieła Rameau, Mozarta, Schuberta, Prokofiewa, Kilara, Góreckiego. W dowód uznania dla swych interpretacji muzycznych czterokrotnie otrzymał nagrodę „Fryderyka”, a za całość dorobku artystycznego odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2000) oraz Złotym Medalem Gloria Artis (2005).
Janusz Olejniczak wystąpił również – nagrywając zarazem bestsellerowe ścieżki dźwiękowe – w słynnych filmach Andrzeja Żuławskiego Błękitna nuta oraz Romana Polańskiego Pianista.

Dodatkowe informacje: Centrum Paderewskiego Tarnów – Kąśna Dolna,
Rynek 9, 33-100 Tarnów
Tel: 14 621-09-21
email: centrum@paderewski.tarnow.pl

Wyjazd autobusu do Kąśnej Dolnej o godz. 17.00 spod Tarnowskiego Teatru, cena biletu: 8 zł. Prosimy o wcześniejszą rezerwację.

Skip to content