Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Strażackie podsumowanie roku

Koniec starego i początek nowego roku to tradycyjny czas podsumowań. Również nasi miejscowi strażacy pokusili się o przygotowanie takie bilansu za 2010 rok. Zapraszamy do lektury.

Rok 2010 był dla naszych strażaków najbardziej pracowitym okresem w historii jednostki. Powodzie, z którymi zmagaliśmy się w maju oraz czerwcu a w konsekwencji zdarzenia z nimi związane spowodowały, że trudno jest w dokładny sposób policzyć wszystkie interwencje podjęte w tym okresie. Dla określenia działań w dniu 14-16 maja oraz 3-6 czerwca najwłaściwszym wydaje się określenie „jedna wielka interwencja”. Zdecydowaną większość z 125 odnotowanych interwencji, określanych mianem „miejscowych zagrożeń”, stanowią działania przed, w trakcie i po powodzi. Pozostałe zdarzenia to: usuwanie powalonych drzew, neutralizacja plam substancji ropopochodnych, usuwanie gniazd owadów zagrażających ludziom i inne. Interwencje te w ogólnej liczbie zdarzeń stanowią aż 74%.

Drugie miejsce w naszej statystyce zajmują pożary, które w liczbie 25 zdarzeń stanowią 15% wszystkich interwencji. Niestety część z nich spowodowana była działaniami poddpalacza, który w letnich miesiącach grasował na terenie Tuchowa, a który szczególnie upodobał sobie piwnice bloków na osiedlu przy ul. Reymonta. Cieszy spadek ilości pożarów traw i nieużytków a także sadzy w kominach co pozwala z optymizmem patrzyć w nowy rok a także (mamy taką nadzieję) świadczy o rosnącej świadomości mieszkańców i skutkach naszych corocznych apeli.

8% stanowią zdarzenia drogowe, z których 11 to wypadki a 4 to kolizje. Zdecydowanie najniebezpieczniejszą z dróg znajdujących się na terenie działania naszej jednostki jest droga wojewódzka 977 Tarnów – Konieczna, na której doszło do 13 z 15 zdarzeń. Pozostałe interwencje podejmowaliśmy w Jodłówce Tuchowskiej i Lubaszowej, gdzie kierowcy przecenili swoje umiejętności na nowo wyremontowanej drodze powiatowej.

Nasi druhowie dbali również o bezpieczeństwo uczestników koncertów zespołu Kombii i Pectus na tuchowskim rynku a także zabezpieczali wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Sanktuarium NNMP w Tuchowie.

Dwukrotnie nasi strażacy byli dysponowani do zdarzeń, które okazały się „alarmami fałszywymi”.
170 odnotowanych interwencji naszych strażaków w 2010 roku to wzrost aż o 66 zdarzeń w porównaniu z rokiem 2009. Mamy nadzieję, że bieżący rok przyniesie nam oraz mieszkańcom naszej gminy spokój a ilość interwencji podejmowanych przez naszych strażaków nie będzie powodowała bicia kolejnych rekordów w naszych statystykach.

Źródło: www.osptuchow.pl

Skip to content