Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Sukces piątoklasistów z ZS w Tuchowie

Julia Grzenia i Kacper Lisiak, uczniowie klasy Va z Zespołu Szkół w Tuchowie, zostali laureatami X edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego „Na tatrzańskim szlaku”. W kategorii klas IV–VI Julia zajęła pierwsze miejsce w województwie!

Praca literacka Kacpra otrzymała wyróżnienie.
Celem konkursu literackiego jest budzenie wrażliwości na piękno tatrzańskiej przyrody, propagowanie turystyki górskiej oraz kształcenie kompetencji literackich uczniów.
W tym roku tematem konkursu były Tatry, refleksje nad pięknem i magią tego wyjątkowego miejsca, związki człowieka z naturą oraz perspektywy i zagrożenia górskiej przyrody.

Uczniowie mieli do wyboru:
– opowiadanie z elementami humoru, którego akcja toczy się w Tatrach;
– komiks nawiązujący tematycznie do ochrony tatrzańskiej przyrody;
– mała forma dramatyczna, np. jednaktówka, której zdarzenia rozgrywają się w tatrzańskiej scenerii.

Konkurs odbywa się pod patronatem Małopolskiego Kuratorium Oświaty.
Nasi uczniowie wybrali opowiadanie. Praca Julii to właściwie książka. Składa się z 17 rozdziałów. Uczennica pisała ją przez 4 tygodnie, w tym przez ferie. Pasjonująca opowieść o Łucji, jej rodzinie i niewidomym chłopcu, którego dziewczynka poznaje w Zakopanem. Julka świetnie łączy narrację trzecioosobową z pierwszoosobową w formie pamiętnika.
Kacper napisał wzruszające i jednocześnie z elementami humoru opowiadanie o Nikodemie, jego przyjaźni z Lili i zwariowanym ślubie swoich rodziców…

9 kwietnia 2015 roku w Zakopanem w siedzibie Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) odbyło się uroczyste podsumowanie X edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego „Na tatrzańskim szlaku”.
O godz. 12.00 uczniowie i nauczyciele oraz rodzice laureatów zostali serdecznie powitani przez dra Marcina Guzika – kierownika działu edukacyjno-naukowego TPN. Na uroczystości obecni byli również: Bronisław Stoch – wójt gminy Poronin, Barbara Jachymiak – wizytator delegatury Małopolskiego Kuratorium, pracownicy TPN oraz współorganizatorzy konkursu: dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół w Poroninie.
Wszyscy organizatorzy konkursu podziękowali nauczycielom i uczniom oraz ich rodzicom za udział i osiągnięte wyniki.
W kategorii klas IV–VI na konkurs wpłynęło 158 prac, w tym 106 opowiadań z 44 szkół województwa małopolskiego: od Krakowa przez Tuchów, Ryglice, Zakopane oraz inne miejscowości.
Po uroczystym podsumowaniu jubileuszowej edycji zostaliśmy zaproszeni na pyszny poczęstunek. Potem w blaskach wiosennego słońca laureaci ustawili się do pamiątkowego zdjęcia.
Na koniec dr Marek Kot (TPN) oprowadził nas po wystawie „60 lat ochrony Tatr”. 1 stycznia 1955 rozpoczął działalność Tatrzański Park Narodowy. Uczniowie uważnie słuchali interesującej opowieści o historii TPN.
Bardzo cennym pomysłem TPN jest wydanie książki „Dziesięć lat na tatrzańskim szlaku”. Jej celem było zachowanie i przekazanie czytelnikom prac, które powstały w ciągu 10 lat trwania konkursu literackiego. Dr Marek Kot pisze: Dzięki różnorodności form literackich i szerokiej tematyce zadań konkursowych udało się wybrać prace, które mogą znaleźć zastosowanie w edukacji przyrodniczej dotyczącej Tatrzańskiego Parku Narodowego w szkołach podstawowych i gimnazjach nie tylko Podhala i Małopolski.(…) Wydanie tej książki w roku jubileuszu 60–lecia Tatrzańskiego Parku Narodowego świadczy o znaczeniu, jakie przypisujemy edukacji ekologicznej, czyli pracy u podstaw nad stworzeniem silnej otuliny społecznej parku, w której poza elementami wiedzy przyrodniczej równie ważne są sprawy kultury i emocji.
W książce (200 stron), którą otrzymali laureaci, są prace naszych uczniów: Jana Sandeckiego, Marii Czop i Julii Grzeni.
Pożegnaliśmy się serdecznie z organizatorami konkursu i udaliśmy się na Krupówki, aby zakupić smacznego oscypka i podziwiać z otwartymi buziami Giewont w pełnej krasie. Tego wiosennego dnia Tatry były na wyciągnięcie ręki: góry niezwykłe, pokryte skrzącym się śniegiem, malowane słońcem. Granitowe kolosy sięgały nieba…
W imieniu własnym, uczniów i ich dumnych mam dziękuję bardzo naszemu dyrektorowi Józefowi Wzorkowi i burmistrzowi Adamowi Drogosiowi za zorganizowanie wyjazdu do Zakopanego.

Opracowała: Renata Gąsior