Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Święto Patrona Gimnazjum w Tuchowie i ślubowanie klas pierwszych

Już po raz piąty Publiczne Gimnazjum w Tuchowie przygotowywało uroczystość poświęconą królowi Kazimierzowi Wielkiemu, który właśnie już od 5 lat patronuje tej szkole. Wielkim było wydarzenie z 1 października 2010 roku, kiedy to szkoła nasza otrzymała nie tylko imię, ale i sztandar.

Od tego to roku Renata Szeląg przeglądała karty XV wiecznej kroniki Jana Długosza, powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego „Król chłopów” i tworzyła nowe scenariusze przedstawień historycznych. Powstały już: „Ostatni z wielkich Piastów”, „Król chłopów”, „Sprawa Baryczki” i „Pierścień królowej”.

Prowadząc akademie dzieliła się wiedzą historyczną oraz przeprowadzała sprawdziany wiedzy dla uczniów klas pierwszych, którzy byli odpytywani z informacji przekazywanych podczas uroczystości. Ci, którzy uważnie słuchali, prócz pomruku uznania wśród zebranych, otrzymywali zwykle słodycze lub w tym roku soczyste jabłko i pamiątkowe zdjęcie z aktorami.
Nie mogę w tym miejscu nie wspomnieć wszystkich tych, którzy do tej pory występowali, w tych jakże ciężkich dla współczesnego ucznia przedstawieniach. Teksty nie tylko ambitne, przekazujące wiele informacji historycznych, ale również słownictwo, już niekoniecznie zrozumiałe dla młodzieży – przestawny szyk wyrazów w zdaniu po kilku próbach nie był dla nich problemem. Aktorzy szybko potrafili przyjąć swobodny sposób wygłaszania kwestii i wręcz bawić się fragmentami tekstów. Tak więc do obiegu szkolnego szybko przeszło parę powiedzonek, między innymi Czas mi na nieszpór, Ale, baba szpetna, A tyś się stary wcale nie postarzał, Bywajcie zdrowi, Sierdzi się.

Każdego roku uroczystość jest zapięta na ostatni guzik. Żadnych ustępstw, bylejakości, wszystko na swoim miejscu. I tak to po wprowadzeniu sztandaru zawsze jest hymn państwowy odśpiewany we właściwej postawie, dalej przedstawicielki samorządu uczniowskiego w sukniach z epoki przedstawiają historię tuchowskiej oświaty, następnie przewodniczący szkoły – w tym roku przewodnicząca Aleksandra Pietrucha również w sukni z epoki – zapowiada prezentację sztandaru szkoły. Uczniowie w strojach rycerzy lub dworzan króla Kazimierza Wielkiego odczytują opis sztandaru, po czym następuje ślubowanie klas pierwszych.

Oto treść przysięgi:
My uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Tuchowie, ślubujemy uroczyście:
– sumiennie i uczciwie wypełniać nasze szkolne obowiązki,
– dbać o dobre imię szkoły,
– okazywać należny szacunek rodzicom, nauczycielom i kolegom,
– zdobywać jak najlepsze przygotowanie do przyszłej pracy dla dobra naszej Ojczyzny.

To nie koniec tej nietypowej lekcji historii. W dalszej części przedstawiana jest sylwetka króla oraz jego najważniejsze dokonania. Po tej części zostaje odśpiewany hymn szkoły i przenosimy się w czasy króla Kazimierza Wielkiego. Po przedstawieniu lekcja się nie kończy. Wszystkie postaci występujące na scenie są prezentowane, czasem omówiony zostaje jakiś element dekoracji lub rekwizyt. W tym roku można było zapoznać się ze sposobem oddzielania ziarna ze zboża za pomocą cepów oraz rozpoznać zioła wiszące w chacie Wiaducha a także dowiedzieć się jak nazywa się krótki, ostry sztylet noszony u boku rycerza. /Chodzi o mizerykordię z łac. litość, sztylet służący do dobijania rannych na polu bitwy./ W tym miejscu następuje egzamin, sprawdzający ile uczniowie zapamiętali informacji o szkole i jej patronie. Następnie klasy pierwsze otrzymują dyplomy. Wydawać by się mogło, że to wszystko jest takie nudne, ciężki i niezrozumiałe. Pewnie kto chce, żeby takie było to i dla niego jest. Ale wystarczy trochę chęci, odrobinkę wysiłku, sumiennej pracy i najcięższe zadanie staje się nie tylko przyjemnością, ale i dobrą zabawa.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pomagali nam przez te 5 lat w przygotowaniu uroczystości: wszystkim uczniom- aktorom, uczniom obsługującym sprzęt nagłaśniający, aparaty fotograficzne, dyrektorowi i pracownikom Domu Kultury w Tuchowie. Wszystkim bakałarzom, którzy w trudzie uprawiają ugór, jakim bywają uczniowskie głowy oraz wszelkiej dziatwie szkolnej biorącej udział w tych niezwykłych wydarzeniach.

przygotowały: M. Lekarczyk, K. Krupa