Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Święto seniorów okazją do badań

Nadciśnienie tętnicze stwarza poważne zagrożenia, w następstwie których chorzy umierają od 2 do 5 razy częściej. To schorzenie występuje według statystyk u ponad połowy osób powyżej 60. roku życia, a częstość występowania wzrasta z wiekiem. By zdiagnozować nadciśnienie i inne choroby charakterystyczne dla seniorów Centrum Zdrowia Tuchów proponuje akcję badań profilaktycznych związaną z Dniem Babci i Dniem Dziadka.

Bezpłatną mammografię mogą wykonać panie w wieku od 50 do 69 roku życia, które przez ostatnie 24 miesiące nie przeprowadzały takiego badania.

Akcja potrwa przez cały tydzień, w którym wypadają święta seniorów czyli od 18 do 23 stycznia. Badania będą wykonywane w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej w: Tuchowie, Biadolinach, Bruśniku, Ciężkowicach, Jastrzębi, Jodłówce, Wierzchosławicach i Wojniczu. Wszyscy seniorzy, którzy zgłoszą się do przychodni w tych dniach będą mogli wykonać bezpłatne badania ciśnienia krwi. Specjaliści podkreślają, że u osób cierpiących na nadciśnienie stwierdzono większą o 20% częstość udarów mózgowych i znacznie większą zapadalność na chorobę wieńcową serca. Ciśnienie zależy od siły, z jaką pracuje serce, ale też od napięcia i elastyczności tętnic oraz lepkości krwi. Tak zwane ciśnienie skurczowe (górne) nie powinno być wyższe niż 139 mm Hg, a rozkurczowe (dolne) – niż 89 mm Hg. – Niestety nadciśnienie nie zawsze jest właściwie leczone. Zwykle chorzy leczą nadciśnienie dopóki jest podwyższone, a kiedy osiąga wartości prawidłowe przestają zażywać leki, co nie jest właściwe – ocenia prof. Paulin Moszczyński ekspert Akademii Pacjenta Centrum Zdrowia Tuchów. Dodaje on, że najprostszym sposobem zmniejszenia nadciśnienia jest ograniczenie konsumpcji soli i regularne ćwiczenia fizyczne. Więcej o diagnozie i leczeniu nadciśnienia tętniczego można się dowiedzieć z jednego z wykładów Akademii Zdrowia na stronie CZT w zakładce http://www.czt.com.pl/akademia-zdrowia-art,277,0

Kolejny badaniem wykonywanym w ramach akcji będzie oznaczanie poziomu cukru. Odgrywa ono podstawową rolę w diagnostyce cukrzycy, ale nie tylko. Badanie to powinny profilaktycznie wykonywać również osoby zdrowe. Zawyżony poziom cukru we krwi, który utrzymuje się przez dłuższy czas może prowadzić do postępującego niszczenia naczyń krwionośnych i nerwów oraz nerek, oczu i serca. Ostatnim z pakietu badań przewidzianego zarówno dla pań, jak i panów jest wykonanie EKG serca. By zgłosić się na badania nie trzeba być zapisanym do CZT, nie trzeba się też rejestrować. Jedynie badanie mammograficzne, wykonywane w Tuchowie, wymaga wcześniejszej zapowiedzi. Można to zrobić telefonując pod numer 14 65 35 250.

Skip to content