Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Szerszy program przeciwko próchnicy

Niespełna 30% uczniów szkoły podstawowej myje zęby przynajmniej raz dziennie. Aż 80% dzieci w wieku do 12 lat ma próchnicę. Dla poprawy kondycji uzębienia dzieci w gminach Tuchów i Wierzchosławice realizowany będzie specjalny „Program walki w próchnicą”.

Dotychczas działania wykonywane w ramach programu dentyści Centrum Zdrowia Tuchów prowadzili w Ciężkowicach, Jastrzębi i Bruśniku.
– Osiągają one bardzo dobre efekty, stan ząbków dzieci jest coraz lepszy – ocenia lek. dentysta Barbra Udała. Dlatego zapadły decyzje dotyczące terytorialnego rozszerzenia programu. Teraz także dzieci uczęszczające do szkół podstawowych i gimnazjów na terenie gmin Tuchów i Wierzchosławice będą miały okazję skorzystać z bezpłatnego przeglądu dentystycznego. Zgodę na przeprowadzenie go muszą jednak wcześniej podpisać rodzice dzieci. Nie ma z tym większego problemu, ponieważ coraz częściej zdają sobie oni sprawę z tego, jak ważne dla dzieci są zdrowe zęby, gwarantujące piękny uśmiech i dobre samopoczucie.
W ramach programu wykonywane będzie także lakierowanie zębów. To zabieg profilaktyczny, który dzięki wykorzystaniu preparatu fluorowego ma na celu wzmocnienie szkliwa zębów. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegania rozwojowi choroby próchnicowej. Lakierowanie wykonują lekarze dentyści w gabinetach stomatologicznych. Przed aplikacją dla zwiększenia efektywności zabiegu konieczne jest profesjonalne oczyszczenie powierzchni zębów oraz ich osuszenie.
Lakier fluorowy stosowany u dzieci jest dla nich całkowicie bezpieczny, ponieważ nie stwarza żadnego ryzyka w przypadku połknięcia. Elementem „Programu walki z próchnicą” jest także edukacja prozdrowotna. Lekarze dentyści podczas wizyt uczniów w gabinetach będą zachęcać uczniów do dbałości o higienę jamy ustnej. Propagować będą dobre nawyki mycia zębów po posiłkach, a przynajmniej dwa razy dziennie. Doświadczenie pokazuje bowiem, że prawidłowa higiena i profilaktyka w dzieciństwie ma zasadnicze znaczenie dla późniejszego stanu uzębienia. Program powinien wpłynąć również na edukację rodziców dzieci.
– Warto podkreślić, że to oni w głównej mierze odpowiedzialni są za stan zdrowia zębów swoich dzieci i do nich w praktyce należy egzekwowanie codziennych zabiegów higienicznych – przypomina Magdalena Gębica, kierująca pracą przychodni Centrum Zdrowia Tuchów.
Ważne jest też, aby szczególnie najmłodsi pacjenci oswoili się z wizytą w gabinecie stomatologicznym i przekonali się, że nie musi ona wiązać się ze stresem oraz bólem.
Warto dodać, że już w wieku trzech lat ponad połowa dzieci ma próchnicę i średnio po trzy nieleczone dziury w zębach. Według specjalistów na pierwszy przegląd zębów należy się wybrać, gdy dziecku wyrosną wszystkie mleczaki. Na ogół następuje to pod koniec drugiego roku życia.

Skip to content