Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Szkoła Podstawowa im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Siedliskach „Szkołą Niepodległej”

W piątek 8 lutego 2019 r. Halina Piotrowska i Ewa Ustjanowska uczestniczyły w gali nadania miana Szkoły Niepodległej, która odbyła się w Sali Kolumnowej Sejmu RP w Warszawie.

Uroczystość rozpoczęła się od konferencji naukowej „Drogi do niepodległości” z udziałem premiera RP Mateusza Morawieckiego, marszałków Sejmu i Senatu oraz zaproszonych gości. Po konferencji premier Mateusz Morawiecki uroczyście otworzył wystawę „Niepodległa” z okazji 100. rocznicy rozpoczęcia obrad Sejmu Ustawodawczego 10 lutego 1919 r. Na zakończenie uroczystości odbyła się gala podsumowująca konkurs „Szkoły niepodległej.”

Do programu zgłosiło się 400 szkół i przedszkoli z całej Polski, ale zaledwie 215 udało się przejść symboliczny szlak i osiągnąć cel. Rok przed wielką rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości Szkoła Podstawowa w Siedliskach włączyła się w realizację programu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej Niepodległa 1918 – 2018 do uczestnictwa w konkursie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej. W ciągu kilku miesięcy zrealizowała siedem zadań, w wyznaczonym terminie przesłała sprawozdania i zdobyła 5 odznak będących potwierdzeniem „wędrówki” po miano Szkoły Niepodległej – wędrówki wyznaczonej szlakami: Trzech świąt Rzeczypospolitej, Współtwórców niepodległości, Żołnierzy niepodległości, Dróg do niepodległości i Pierwszych dni wolności. Panie Halina Piotrowska i Ewa Ustjanowska były koordynatorkami tego projektu w siedliskiej szkole, które zaangażowały w konkurs całą szkołę! I właśnie 8 lutego br. w Sejmie RP w Warszawie z rąk przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika odebrały certyfikat i dyplom potwierdzający zdobycie przez szkołę tego zaszczytnego miana – miana Szkoły Niepodległej!

Halina Piotrowska

Skip to content