Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

TUCHOVINIFEST: zapraszamy za rok!

W pierwszy weekend sierpnia Tuchów gościł winiarzy oraz zagranicznych gości z siedmiu europejskich miast: Tăuţii-Măgherăuş (Rumunia), Martfu (Węgry), Mikulov (Czechy), Detva (Słowacja), Saint-Jean-de-Braye (Francja), Baraniwka (Ukraina) oraz Illingen (Niemcy).

I Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST oraz XVII Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych były okazją do spotkania, odświeżenia kontaktów oraz poznania ponad setki polskich i zagranicznych win.
Miasta bliźniacze Tuchowa łączy nie tylko kultura, ale jak się okazało również winiarstwo. W prawie wszystkich regionach uprawiana jest winorośl i produkowane jest wino. Branża ta może stać się nowym spoiwem, które pozwoli jeszcze bardziej zbliżyć do siebie miasta partnerskie, nie tylko kulturalnie, ale przede wszystkim gospodarczo.
W Tuchowie od piątku 5 sierpnia trwał organizowany przez Polski Instytut Winorośli i Wina XI Konwent Polskich Winiarzy, w którym uczestniczyło ponad 100 przedstawicieli winnic z Małopolski, Podkarpacia, Dolnego Śląska, Świętokrzyskiego i innych regionów. W programie konwentu były degustacje panelowe, ocena dokonań branży winiarskiej i omówienie planów na przyszłość. Dwudniowy konwent zakończył się konferencją prowadzoną przez enologa z Francji – Francois Bottona z firmy Laffort.

W sobotę na tuchowskim rynku rozpoczął się I Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST połączony z XVII Międzynarodowym Spotkaniem Miast Bliźniaczych. Pomimo niesprzyjającej pogody stoiska wystawców były chętnie odwiedzane przez turystów oraz mieszkańców Tuchowa. Dla gości udostępniony został również namiot degustacyjny win biorących udział w I Międzynarodowym Konkursie Win TUCHOVINICONTEST 2016. Do degustacji było ponad 110 win polskich, czeskich, rumuńskich i węgierskich.

Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Win TUCHOVINICONTEST – kliknij, aby poznać.

Na scenie występowały zespoły prezentujące dziedzictwo kulturowe miast partnerskich. Wielkimi brawami nagrodzeni zostali: Sanktuaryjna Orkiestra Dęta z Tuchowa, zespoły folklorystyczne z Martfu, Mikulova, Detvy i Tăuţii-Măgherăuş. Niedzielna gwiazda wieczoru przyciągnęła na tuchowski rynek tłumy. Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska z zespołem wspaniale wpisali się w charakter wydarzenia i sprawili publiczności swoją muzyką wiele przyjemności.


Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji. Fot. Paweł Topolski i Wiktor Chrzanowski.

Warto podkreślić, że Tuchów i okoliczne gminy posiadają jedne z najlepszych warunków uprawy winorośli w Polsce. Zbocza o nachyleniu południowym i południowo-zachodnim, łagodne wzgórza o wysokości 100-150 m nad dnami dolin i odpowiednie warunki klimatyczne. Wszystko to sprawia, że Pogórze jest idealne do produkcji wina.
Organizatorzy mają nadzieję, że wydarzenie to na stałe wpisze się w kalendarz wydarzeń w Tuchowie, pozwoli wyzwolić nowe inicjatywy kulturalne i gospodarcze, a nade wszystko rozwinie i utrwali współpracę z miastami partnerskimi.

Dziękujemy wszystkim sponsorom, za udzielone wsparcie.

Dziękujemy również osobom, które bezinteresownie włączyły się w przygotowanie i obsługę konwentu oraz namiotu degustacyjnego: Urszula Ginter, Sylwia Stanuch, Joanna Piórkowska, Mateusz Hudyka, Marcelina Grzenia, Edyta Sajdak, Karolina Łazarek, Katarzyna Iwańska, Gabriela Rąpała, Joanna Nalepka, Angelika Szwandrok, Katarzyna Pszczonka, Marzena Adamczyk, Angelika Wojtanowska, Mikołaj Ginter. Dziękujemy również wszystkim pracownikom Domu Kultury.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na II Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST!

Zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych przygotowanych przez Tarnowska.tv


I Międzynarodowy Festiwal Wina TUCHOVINIFEST 2016


XVII Międzynarodowe Spotkanie Miast Bliźniaczych

Skip to content