Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uczniowie i nauczyciele z Siedlisk w partnerskiej szkole w Pettenbach w Górnej Austrii

W dniach 29 maja – 1 czerwca dwudziestoosobowa grupa gimnazjalistów z Siedlisk wraz z p. Haliną Piotrowską, Ewą Ustjanowską i ks. Jakubem Kuchtą przebywali w Austrii z wizytą w szkole partnerskiej w Pettenbach.

To już trzecia wizyta uczniów i nauczycieli z Siedlisk w Pettenbach. I choć za każdym razem było wspaniale, to ta wyprawa była najlepsza. A dlaczego? Czas został wykorzystany maksymalnie na wspaniałe rzeczy! Już w drodze do Pettenbach grupa zwiedziła Melk w Dolnej Austrii – jedno z największych Opactw Benedyktyńskich w Europie. Po 12 godzinach podróży grupa dotarła pod szkołę, gdzie austriaccy rodzice wraz z dziećmi czekali już na uczniów, którzy przez 3 kolejne noce przebywali w austriackich rodzinach goszczących. We wtorek odbyło się spotkanie w szkole, gdzie czekał dyrektor Neue Mittelschule Karl Schachinger wraz z uczniami, nauczycielami i panią wiceburmistrz Sigrid Grubmair. Po powitaniu nastąpiło zwiedzanie szkoły i wyjazd do Salzburga – cudownego miasta Mozarta. W pięknym słońcu grupa zwiedziła stare miasto, dom w którym urodził się W.A. Mozart, zdobyła na piechotę twierdzę Hohensalzburg, skąd rozpościerał się imponujący widok na miasto, okolicę a nawet Bawarię. Nie można było nie zaglądnąć do Cafe Fürst, w której po dziś dzień ręcznie wyrabia się pyszny smakołyk Mozartkugel. Na zakończenie grupa podziwiała Ogrody Mirabell. Salzburg nazywany „Sceną świata” jest miastem, które przyciąga jak magnez, hipnotyzuje swym pięknem i bogatą kulturą!

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

W drugim dniu pobytu polsko-austriacka grupa zwiedziła ogromne jaskinie lodowe w masywie Dachstein, a później wyjechała na Krippenstein, skąd można było podziwiać alpejskie szczyty, miasteczko Hallstatt i jezioro. Punktem kulminacyjnym było dotarcie do platformy widokowej 5-finger! W drodze powrotnej do Pettenbach można było spędzić trochę czasu w pięknym miasteczku Hallstatt oraz równie wyjątkowym Gmunden – dokładniej w zamku Orth na jeziorze Traunsee.

W czwartek rano nastąpiło pożegnanie w szkole z uczniami, dyrektorem, p. Barbarą Ecker-Kreuzinger (koordynatorką współpracy po stronie austriackiej) oraz Christianem Huemerem, który przez dwa dni opiekował się grupą polską. Przy pożegnaniu polały się łzy, pojawiły się deklaracje ponownych odwiedzin zarówno w Polsce jak i w Austrii. W drodze powrotnej do Polski siedliscy uczniowie zwiedzili także wnętrze pałacu Schönbrunn oraz imponujące ogrody. To były wyjątkowe 4 dni nasycone zwiedzaniem mnóstwa pięknych miejsc, zawiązaniem się międzynarodowych przyjaźni między uczniami i nauczycielami, poznaniem austriackiej kultury i treningiem językowym.

Halina Piotrowska

Skip to content