Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piotrkowicach dla Niepodległej

Święto Odzyskania Niepodległości to dla Polaków ważny dzień: to symbol miłości do Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Także i w naszej szkole na stałe wpisało się w kalendarz uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia.

W tym roku obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy 8 listopada podczas uroczystej akademii. Rozpoczęła się ona występem w wykonaniu uczennic klas V, VI, VII, które w interesującej choreografii do dźwięków podniosłej muzyki Chopina wykonały chwytający za serce taniec z biało czerwonymi wstęgami układając je w biało czerwone flagi narodowe. Następnie został wprowadzony sztandar, wszyscy uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn państwowy. Uczniowie klasy IV i VIII zaprezentowali wzruszający oglądany z wielkim zainteresowaniem i skupieniem spektakl pt. „Kocham Cię, Polsko!”. Uczniowie w ciekawy sposób przedstawili tragiczne losy naszej Ojczyzny, trudną, bolesną drogę jaką Polacy przeszli od utraty niepodległości w 1795 r. aż do jej odzyskania w 1918 r.

W czasie występu w ciekawej żywej scenografii przypomniano, iż godło, flaga i hymn są najpiękniejszymi symbolami naszej polskiej dumy i tożsamości. Występ aktorów publiczność nagrodziła gromkimi brawami ponieważ swoją postawą i zaangażowaniem sprawili, że akademia była wyjątkowa i niepowtarzalna. Na zakończenie Pani dyrektor podziękowała wykonawcom podkreślając, że musimy kultywować pamięć o przodkach, którzy wywalczyli nam wolną Polskę często oddając swoje życie. Szacunek dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów to nasz moralny i zbiorowy obowiązek. Biało czerwona dekoracja sali gimnastycznej, w której odbyła się akademia, odświętne stroje, kotyliony na piersiach i śpiewane przez całą społeczność szkolną patriotyczne i legionowe pieśni sprawiły, że było dostojnie i po prostu piękne.

O godzinie 11:11 jeszcze raz wspólnie odśpiewaliśmy wszystkie cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego włączając się w ten sposób do akcji „Szkoła do hymnu”. W tym roku przygotowaniem uczniów do uroczystej akademii, choreografii, scenografii zajęła się pani Małgorzata Majsterkiewicz.


Wieczornicą ze śpiewem pieśni patriotycznych i mszą za ojczyznę uczcili mieszkańcy Piotrkowic 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Spotkanie przygotowali wspólnie pracownicy szkoły, Rada Rodziców, Koło Gospodyń Wiejskich „Ale babki”, strażacy z OSP oraz ksiądz katecheta. Wieczorne spotkanie cieszyło się wielkim zainteresowaniem dorosłych i dzieci. Panie z Koła Gospodyń częstowały gorącym żurkiem, dzieci piekły kiełbasę w strzelającym iskrami ognisku, harcerze śpiewali. Mieszkańcy z radością wpisali się w ogólnopolskie obchody narodowego święta.

Beata Czuba

Skip to content