Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wielki Odpust Tuchowski rozpoczęty!

29 czerwca mszą świętą o godzinie 18:00 rozpoczął się kolejny Wielki Odpust Tuchowski, który w tym roku będzie odbywał się pod hasłem „Maryja obecna w Kościele”. Jak co roku, pierwsza Eucharystia odpustowa przyciąga wielu pielgrzymów, wśród których swoją obecność w sposób szczególny zaznaczyli strażacy, policjanci oraz orkiestra dęta.

Najświętszej Ofierze przewodniczył JE ks. bp Janusz Mastalski, biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej. Swoje kazanie zaczął od słów papieża Franciszka, przypominając, że pielgrzymowanie to przychodzenie ludu do swojego domu. Tłumacząc teologię cudownego obrazu, wskazał, że bije zeń nadzieja, bo Chrystus ukazany jest na nim jako Władca wszechświata. Maryja z tuchowskiego wizerunku uczy nas pokory, bo kierując swoją dłoń na Jezusa, pokazuje, kto tak naprawdę jest ważny. Kończąc, kaznodzieja zadał zgromadzonym pytania: „Czy wyjdziemy z tego miejsca przeminieni? Czy w naszym życiu nie zmieni się nic?”.

Po mszy świętej koncelebransi wraz z asystą, w otoczeniu strażaków i orkiestry dętej, udał się na dolny parking klasztoru, aby tam, wśród syren wozów strażackich i policyjnych, pobłogosławić je i ich użytkowników na kolejny rok ciężkiej pracy.

Br. Kacper Grabowski CSsR