Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Dzień pierwszy Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Pierwszy „pełny” dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego za nami! Niedziela okazała się niezwykle bogata w treści i wydarzenia. Rozpoczęliśmy o godzinie 5:00 uroczystym odsłonięciem obrazu Matki Bożej Tuchowskiej, po którym została odprawiona msza święta. Sumie odpustowej o godz. 11:00 przewodniczył o. Janusz Sok CSsR, były Prowincjał Prowincji Warszawskiej Redemptorystów. Podczas kazania opowiadał o cudach, które w dalszym ciągu dokonują się w naszym życiu za sprawą wstawiennictwa Matki Bożej Tuchowskiej, mimo że często tego nie dostrzegamy. Po Eucharystii wyruszyliśmy w radosnej procesji, śpiewając uroczyste „Te Deum” – „Ciebie Boga wysławiamy”.

Wyjątkowym momentem było przybycie trzech pieszych pielgrzymek: sądeckiej, brzeskiej oraz mieleckiej, liczących łącznie ok. tysiąca pątników. Pielgrzymowali oni w intencji nowych, świętych powołań do życia zakonnego i kapłańskiego, modląc się także za małżeństwa i młodzież. Uczestniczyli oni we mszy świętej sprawowanej o godz. 15:00 przez ordynariusza diecezji tarnowskiej, ks. bpa Andrzeja Jeża. W swoim kazaniu nasz pasterz skupił się na kwestii powołania. Mówił, że dzisiejsza młodzież bardzo potrzebuje naszej modlitwy, gdyż środowiska, z jakich wywodzą się nowe pokolenia, wywierają na nie duży, nie zawsze pozytywny wpływ. Pan Bóg dalej udziela łaski powołania i nadal wzywa młodych ludzi, jednakże oni boją się wstąpić na tę drogę. Ksiądz biskup zakończył homilię wezwaniem skierowanym do licznie zgromadzonej młodzieży: „Jeśli wzywa was głos Boga, nie ociągajcie się, ale wyruszcie w drogę. On was poprowadzi, weźmie za rękę. Sanktuaria maryjne są idealnym miejscem do odkrywania powołania, bo to Maryja, odważnie odpowiedziała na głos Boga. Ona doda wam odwagi”.

Dzień zakończyliśmy o godz. 18:30 Mszą Świętą celebrowaną przez ks. bp Leszka Leszkiewicza, tarnowskiego biskupa pomocniczego. W swoim kazaniu skupił się na kwestii życia duchowego, miłości do Eucharystii oraz do Matki Bożej, Matki Kościoła. Najświętszą Ofiarę zakończyliśmy procesją eucharystyczną i apelem maryjnym w bazylice. Podczas wspólnej modlitwy i śpiewu dziękowaliśmy Niepokalanej za pierwszy dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego i za cuda, które dokonały się w naszym życiu za Jej przyczyną.

Br. Kacper Grabowski CSsR