Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Winorośl i pszczelarstwo na Pogórzu – bezpłatne szkolenia tematyczne

Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju zaprasza na szkolenia lokalnych liderów o tematyce uprawy winorośli i prowadzenia winnicy oraz pszczelarstwa na Pogórzu.

WINOROŚL NA POGÓRZU
6 kwietnia 2013 r. – godz. 10:00 – 15:00 – Gminny Ośrodek Kultury w Gromniku

Szkolenie poprowadzi Mariusz Chryk – jeden z najbardziej utytułowanych winiarzy w regionie tarnowskim. Prowadzi winnicę i szkółkę winorośli w gminie Gromnik. Sam o sobie mówi: – Pasją winoroślarską zaraziłem się już dość dawno. Urodziłem się i wychowałem na ziemi Lubuskiej w okolicy Zielonej Góry gdzie tradycje uprawy winorośli cały czas były kontynuowane. Początkowo traktowałem swą pasję jako hobby. Jednak z czasem pogłębiając swoją wiedzę teoretyczną i praktyczną dzięki wyjazdom zagranicznym, postanowiłem założyć winnicę i szkółkę. Początki miały miejsce na ziemi Lubuskiej. Jednak w 2003 roku przeprowadziłem się w rodzinne strony mojej żony, gdzie są wymarzone warunki do zakładania winnic. Po kilku miesiącach zamieszkiwania tutaj, zakochałem się w tej okolicy tak bardzo jak bardzo zakochałem się w mojej żonie.

Tematyka warsztatów:
1. Wprowadzenie do programu LEADER: informacje o możliwościach ubiegania się o przyznanie pomocy w ramach wdrażania lokalnej strategii rozwoju w odniesieniu do tematyki szkolenia, zasady i rodzaj możliwej do przyznania pomocy w ramach LEADER.
2. Uprawa winorośli na Pogórzu – historia uprawy na świecie, w Europie oraz w Polsce i Małopolsce, znaczenie gospodarcze winorośli, warunki klimatyczne i glebowe do uprawy winorośli.
3. Wybór stanowiska, odmiany.
4. Technika prowadzenia winnicy, jej pielęgnowania i ochrony.
5. Zbiór winogron i produkcja różnych rodzajów win, podstawowe wyposażenie winiarni.

PSZCZELARSTWO NA POGÓRZU
13 kwietnia 2013 r. – godz. 10:00 – 15:00 – Dom Kultury w Burzynie

Szkolenie poprowadzi Albert Radwan, który zajmuje się hodowlą pszczół od 1965r. Obecnie jego rodzinna pasieka liczy 285 rodzin. W 1972r. zdobył tytuł mistrza w zawodzie pszczelarz oraz rzeczoznawcy chorób pszczelich. Członek Polskiego Związku Pszczelarskiego, aktualnie Prezes Koła Pszczelarzy w Tuchowie, a w przeszłości Prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Tarnowie i Członek Zarządu Głównego PZP w Warszawie. Od wielu lat jest członkiem Związku Pszczelarzy Zawodowych. Sam o sobie: – Brałem udział w kilkudziesięciu konferencjach naukowych z pszczelarstwa organizowanych w Puławach, Pszczelej Woli, Krakowie, Rzeszowie. Posiadam kilkadziesiąt dyplomów, świadectw i odznaczeń, w tym otrzymany w 2011 r. Złoty Krzyż Zasługi za działalność na rzecz rozwoju pszczelarstwa. W ostatnich kilkunastu latach zwiedziłem większość przodujących pasiek w Polsce, Niemczech, Austrii, Słowacji, Włoszech, Francji i na Litwie. W roku 2003 na prośbę Redakcji prowadziłem porady miesięczne z gospodarki pasiecznej w „Pszczelarstwie” – periodyku o zasięgu krajowym w nakładzie 15 tys. W latach następnych publikowanych było w tym czasopiśmie kilkanaście moich artykułów. Wykładałem również na kilku kursach mistrzowskich oraz byłem członkiem komisji egzaminacyjnej na tytuł mistrza w zawodzie pszczelarz.

Tematyka warsztatów:
1. Wprowadzenie do programu LEADER: informacje o możliwościach ubiegania się o przyznanie pomocy w ramach wdrażania lokalnej strategii rozwoju w odniesieniu do tematyki szkolenia, zasady i rodzaj możliwej do przyznania pomocy w ramach LEADER.
2. Ekologie pszczoły.
3. Powstawanie spadzi.
4. Gospodarka pasieczna w warunkach Pogórza.
5. Choroby pszczół.

Do udziału w szkoleniach zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 14 652 44 04, w biurze PSR:
ul. Chopina 10, 33-170 Tuchów lub drogą elektroniczną: pogostoro@interia.pl
i www.psr.tuchow.pl