Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wizyta austriackiej grupy z partnerskiej szkoły z Pettenbach w Górnej Austrii

30 marca 2017 r. grupa 8 uczniów i 2 nauczycieli z partnerskiej szkoły Neue Mittelschule w Pettenbach w Górnej Austrii przybyła z wizytą do Zespołu Szkół w Siedliskach. Jest to już druga wizyta szkoły z Pettenbach.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.

Powitanie nastąpiło na rynku w Tuchowie, skąd uczniowie rozjechali się do polskich rodzin goszczących, by tam odpocząć po długiej podróży oraz spędzić w polskich domach 2 kolejne noce. Piątek 31 marca goście spędzili w siedliskiej szkole poznając się z uczniami i nauczycielami, zwiedzając szkołę oraz uczestnicząc w wielkanocnym śniadaniu przygotowanym przez mamy z Rady Rodziców.

Po poczęstunku nauczyciele z Pettenbach – Barbara Ecker-Kreuzinger i Christian Huemer – otrzymali wspaniały kosz wielkanocny z jakim polskie rodziny idą do kościoła w Wielką Sobotę, ze wspaniałymi regionalnymi wyrobami: kiełbasą, szynką, chlebem, babką piaskową, pisankami. Następnie grupa austriacko-polska złożyła wizytę burmistrzowi Adamowi Drogosiowi w tuchowskim ratuszu. Później grupa udała się spacerkiem do klasztoru, zwiedzając bazylikę, dziedziniec i ruchomą szopkę, która zrobiła na gościach duże wrażenie.
Następny punktem programu była wizyta na wojennym cmentarzu nr 153 w Siedliskach, cmentarzu austro-węgierskim, którym od lat opiekują się uczniowie wraz z Haliną Piotrowską. Dzień zakończył się wycieczką do Karpackiej Troi w Trzcinicy. 1 kwietnia w sobotę grupa austriacka i polska odjechały rano z tuchowskiego rynku do kopalni soli w Bochni, a później resztę dnia spędziły w Krakowie. Pogoda była tak wspaniała, że żal było opuszczać to wyjątkowe miejsce. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i nastał czas rozstania. Polały się łzy, wręczono pożegnalne upominki i grupa austriacka prosto z Krakowa udała się do Pettenbach. Uczniowie szczęśliwie wrócili do domów i z tego co mówili ich opiekunowie Barbara i Christian, świetnie się u nas czuli, świetnie dogadywali się z naszymi uczniami i co podkreślali wielokrotnie czuli na każdym kroku naszą gościnność i serdeczność!

Spotkanie było wspaniałe i liczymy, że nasza majowa wizyta w Pettenbach będzie równie bardzo udana.

Halina Piotrowska

Skip to content