Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wyróżnienie w konkursie literackim „Na tatrzańskim szlaku”

Julia Grzenia, uczennica Szkoły Podstawowej w Siedliskach (oddziały gimnazjalne) otrzymała wyróżnienie w konkursie literackim „Na tatrzańskim szlaku”.

„Na górach jakieś dzieją się dziwy, przedziwy!
W skłębionych chmur bałwanach słońce się tumani…”
(Leopold Staff)

Oto motto tegorocznej XIII edycji konkursu literackiego „Na tatrzańskim szlaku”.
5 kwietnia w Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego w Zakopanem odbyło się uroczyste wręczenie nagród i podsumowanie tego właśnie konkursu.
Organizatorami byli Szkoła Podstawowa im. Legionów Polskich w Poroninie oraz Tatrzański Park Narodowy. Cele konkursu natomiast pięknie wpisują się w idee wychowania w duchu poszanowania i rozwijania polskiej kultury, a także miłości do polskiego krajobrazu, który zawsze był wyjątkową inspiracją dla wielu wspaniałych twórców, m.in. Leopolda Staffa. Organizatorzy postanowili przypomnieć postać tego poety w 140. rocznicę urodzin.

Uczennica naszej szkoły Julia Grzenia wystartowała w kategorii: opowiadanie. Regulamin konkursu wyraźnie zaznaczał, że ma to być opowiadanie o niezwykłych zdarzeniach rozgrywających się w tatrzańskiej scenerii.

Opiekunem naukowym Julii była Ewa Ustjanowska.

Dla wszystkich ciekawych stylu początkującej pisarki, prezentujemy fragment nagrodzonej pracy „Lustro”:

Lustro
Pośrodku doliny rozpościerało się niezwykłe, przejrzyste jezioro, niczym lustro odbijało wszystkie kształty, promienie znajdujące się na jego tafli. Aż strach było podejść lub wrzucić kamień, by nie zakłócić tego nadzwyczajnego widoku… Promienie słońca odbijały się od niego jak piłki, tworząc nad nim poświatę pełną różnych barw. Można było dostrzec niewielkie, lśniące niczym diamenty kamienie i drobne krzaczki, podobne do poduszek. Bariera między rzeczywistością a fikcją nie istniała… dumne szczyty odbijające się w tafli jeziora, gdzieniegdzie pokryte śniegiem, otwierały drzwi do innego świata. Janka z trudem mogła oderwać wzrok od tego wszystkiego…
Skip to content