Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Z Łowczówka do niepodległości

Gdzie rozpoczęła się polska droga do niepodległości po ponad stu latach zaborów? Jak polscy żołnierze trafili do okopów pod Łowczówkiem? Co wyróżniało tę bitwę na tle wielu innych rozegranych podczas I wojny? Na te i podobne pytania odpowiada film edukacyjno-promocyjny Łowczówek 14.

Łowczówek jest częścią mitu polskiego, mitu narodowego. Prowadzi nas do roku 1918 i później do roku 1920. W końcu to legioniści spod Łowczówka są oficerami, niektórzy już generałami, którzy biją się z Armią Czerwoną pod Warszawą i w innych miejscach w roku 1920. Tak że Łowczówek nie poszedł na marne – uważa prof. dr hab. Andrzej Chwalba, historyk i eseista.

Jest on jednym z ekspertów występujących w filmie, przybliżającym realia walki polskich legionistów. Z materiału można się dowiedzieć więcej o przyczynach starcia pod Tarnowem dwóch wielkich armii, przebiegu walk i bolesnych skutkach batalii. Film, wykorzystujący elementy rekonstrukcji wydarzeń, pokazuje także geopolityczne tło prezentowanych treści. Pomimo, że Bitwa pod Łowczówkiem nie została wygrana przez stronę, po której było wtedy polskie wojsko, jej znaczenie jest bardzo duże.

Polacy wytrwali na pozycjach przez 4 dni, przeprowadzili 5 wielkich szturmów, odparli 16 kontrataków, wzięli do niewoli ponad 600 jeńców. Rosjanie zostali na pewien czas zatrzymani, co umożliwiło Austriakom rozbudowanie frontu na linii, na której utrzymał się do ofensywy pod Gorlicami w maju 1915 r.

Dzisiaj dziedzictwo Łowczówka sprzyja organizowaniu spotkań i uroczystości patriotycznych, ale też złazów turystycznych oraz sesji naukowych. W przyszłości władze powiatu tarnowskiego planują utworzenie w pobliżu cmentarza w Łowczówku miniskansenu, przybliżającego realia walk.

Film Łowczówek14 zrealizowało Studio.pl na zlecenie władz powiatu tarnowskiego, a także samorządów Tuchowa i gminy Pleśna. W przyszłym roku, w nieco szerszej wersji wraz z prezentacją multimedialną poświęconą I wojnie światowej, trafi on do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych na terenie powiatu tarnowskiego.

Zapraszamy do obejrzenia filmu ŁOWCZÓWEK 14.

Skip to content