Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Za dwa lata pojedziemy obwodnicą Tuchowa

Pod koniec listopada 2019 roku do użytku kierowców zostanie oddana niemal 3 km obwodnica Tuchowa. Na jej realizację samorząd województwa małopolskiego i gminy Tuchów przeznaczyli ponad 50 mln zł, 85 proc. z tej kwoty pokryją środki z RPO na lata 2014-2020. Umowę na długo wyczekiwaną inwestycję podpisali 27 października w tuchowskim ratuszu marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, wicemarszałek Stanisław Sorys oraz burmistrz Tuchowa Adam Drogoś.

Sprawne połączenie pomiędzy Tarnowem a Gorlicami, bezpieczniejsze i cichsze ulice oraz zdecydowanie mniej samochodów w centrum miasta – to tylko niektóre korzyści na jakie mogą liczyć mieszkańcy i kierowcy samochodów przejeżdżający przez Tuchów. Wszystko dzięki kolejnej drogowej inwestycji samorządu województwa małopolskiego.

Setki tirów przejeżdżających każdego dnia przez centrum Tuchowa, to codzienność z którą muszą się zmagać mieszkańcy miasta. Właśnie dlatego, zależało nam, by jak najszybciej powstała obwodnica, która wyprowadzi stamtąd ruch tranzytowy. Wierzę, że dzięki budowie inwestycji już za dwa lata kierowcy szybko i sprawnie pokonają trasę z Gorlic do Tarnowa, a korki i hałas będą jedynie wspomnieniem, a nie problemem okolicznych mieszkańców – mówi marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa.

Obwodnica Tuchowa będzie łącznie liczyć 2,7 km. Nowa droga zostanie poprowadzona po lewej stronie obecnego mostu na rzece Białej. Przed samym mostem powstanie trójwylotowe rondo z drogą wojewódzką nr 977. Dalej obwodnica pobiegnie w kierunku Ryglic gdzie rondem połączy się z drogą powiatową nr 138K. Inwestycję zakończy trzecie rondo (połączenie z DW 977) na wysokości Dąbrówki Tuchowskiej.

Inwestycje drogowe to jeden z najważniejszych punktów polityki zarządu województwa małopolskiego. Nasze konsekwentne działania widać w tym, jak systematycznie poprawia się stan techniczny dróg, oraz w tym w jakim tempie budowane są nowe obwodnice. Tylko do 2023 powstanie ich w województwie aż 14. Łącznie z Regionalnego Programu Operacyjnego przeznaczyliśmy na ten cel ponad 2,4 mld złotych – dodał wicemarszałek Stanisław Sorys.

Inwestycja w całości będzie kosztować ponad 50 mln zł, zrealizuje ją firma STRABAG Sp. z o.o. Przed rozpoczęciem samej budowy wykonawca najpierw przygotuje kompleksowy projekt. Pierwsze samochody przejadą po obwodnicy w listopadzie 2019 roku.

W trakcie podpisania obecny był również radny województwa Adam Kwaśniak.

***

Przypomnijmy, że od kilku lat Małopolska realizuje największy w historii program budowy dróg. Do 15 obwodnic, które powstały w ubiegłych latach dołączają kolejne inwestycje transportowe. Do 2023 roku w całym województwie zostanie wybudowanych 14 nowych obwodnic, zaplanowano także rozbudowę aż 274 km dróg wojewódzkich i modernizację 84 km tych już istniejących.

Źródło: UMWM/Malopolska.pl