Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Zdrowi od stóp do głów

Badania USG 4D i szkoła rodzenia. Te propozycje cieszyły się największym zainteresowaniem podczas kompleksowego zestawu badań profilaktycznych i konsultacji medycznych, zorganizowanych przez Centrum Zdrowia Tuchów – Dąbrowa Tarnowska w Galerii Gemini w Tarnowie.

Ponieważ rodzice chcieli się dowiedzieć, czy ich pociechy prawidłowo rozwijają się fizycznie z otwartego dnia zdrowia korzystały też dzieci, poddające się pomiarom antropomorficznym. Nie zabrakło badań słuchu i konsultacji podologicznych. Te ostatnie miały na celu ocenę stanu stóp i udzielanie wskazówek w zakresie poprawy komfortu chodzenia.

Prócz wykonywania badań i udzielania porad pracownicy Centrum Zdrowia Tuchów odpowiadali też na pytania prowadzących kiermasz szkolny, odbywający się w Galerii Gemini. O programie bezpłatnych dla pacjentek badań prenatalnych, prowadzonych w Tuchowie, opowiadał dr n. med. Artur Czekański – specjalista położnictwa i ginekologii. Z jego relacji wynikało, że zainteresowanie badaniami jest ogromne, a trafiają na nie pacjentki z całego regionu od Krakowa po Dąbrowę Tarnowską.
– W rezultacie w sierpniu wykonaliśmy niemal 300 % limitu, na który opiewa kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia – podsumował dr Czekański.
Interesująca dla gości kiermaszu była także rozmowa na temat masażu Shantala, przeprowadzana z instruktorką tej metody, rehabilitantką okołoporodową CZT Pauliną Witek. Jak można się było z niej dowiedzieć metoda ta wspomaga rozwój psychiczny i fizyczny dziecka, zapobiega kolkom i zaparciom, przez co sprzyja spokojnemu przesypianiu nocy. Panie pytały o wyróżniki szkoły rodzenia, działającej przy Centrum Zdrowia Tuchów. Jak się okazało prowadzący zajęcia prócz przekazywania informacji stawiają także na kształtowanie umiejętności, przydatnych w pielęgnacji noworodka. Pojawiły się też osoby zamieszkałe w północnej części regionu tarnowskiego, zaineresowane uczestnictwem w zajęciach szkoły rodzenia, powstającej przy Centrum Zdrowia Dąbrowa Tarnowska. Prócz szkoły rodzenia rodzice pytali także o zasady chustonoszenia, o rolę aktywności fizycznej w ciąży i w okresie połogu. Nie zabrakło informacji o programie profilaktyki raka piersi, który pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Tuchowie dla pań w wieku od 50 do 69 lat darmowe badania mammograficzne realizowane są na bardzo dokładnym i bezpiecznym dla zdrowia mammografie cyfrowym. Przy okazji zadawania pytań można się było zarejestrować także na takie właśnie badanie.

Warto podkreślić, że z ostatnich danych wynika, iż w grupie kobiet w tym wieku, które miały systematycznie wykonywaną mammografię, nastąpiło zmniejszenie umieralności o blisko 30 proc. Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wyniki leczenia jest bowiem wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.


Źródło: www.czt.com.pl

Skip to content