Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Bal noworoczny w Szkole Podstawowej w Tuchowie

Tradycyjny bal noworoczny dla podopiecznych Stowarzyszenia „Nadzieja” odbył się 9 lutego w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Tuchowie. Na bal przybyły osoby niepełnosprawne wraz z rodzicami.

Dyrektor szkoły Józef Wzorek powitał przybyłych członków stowarzyszenia zapraszając do miłej zabawy. W zorganizowanie spotkania zaangażowało się grono pedagogiczne, pracownicy i uczniowie szkoły. Muzyczną stronę zapewniał Rafał Chrząszcz. Salę przyozdobiono własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Podopieczni Stowarzyszenia „Nadzieja” w barwnych koronach, kapeluszach, radośnie spędzili czas tańcząc i bawiąc się w gronie uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Panowała atmosfera przyjaźni i wielkiej radości. Zadbano także o rodziców osób niepełnosprawnych, którzy mieli okazję do wspólnego spotkania się z nauczycielami szkoły przy przygotowanym poczęstunku. Pracownicy kuchni przygotowali dla wszystkich smaczny posiłek. Na zakończenie zabawy podopieczni otrzymali słodkie upominki, które sprawiły im wielką radość. Miłe spotkanie noworoczne pozostanie w pamięci uczestników. Dziękujemy dyrekcji szkoły, gronu pedagogicznemu, pracownikom i uczniom szkoły oraz darczyńcom kiermaszu świątecznego.

W imieniu Stowarzyszenia „Nadzieja” – prezes Marian Gut.

A oto relacja uczniów szkoły:

Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica w Tuchowie współpracuje ze Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Osób Niepełnosprawnych „Nadzieja” w Tuchowie. Pierwsze spotkanie organizacyjne rozpoczynające współpracę odbyło się w szkole 07.02.2000 roku. Nieformalnie pomagaliśmy sobie od 1997 roku. Spotykamy się na karnawałowych balach integracyjnych, początkowo jeszcze spotkaniach ze Świętym Mikołajem, przygotowujemy kiermasze bożonarodzeniowe.

Współpraca ze Stowarzyszeniem polega na ofiarowaniu swego czasu i talentów osobom niepełnosprawnym. Na przygotowaniu dla nich spotkań, np. opłatkowych, dekoracji w salach, zabaw integracyjnych, występów i przedstawień. W śpiewaniu kolęd pomaga zespół muzyczno- instrumentalny pod kierunkiem nauczyciela muzyki naszej szkoły.

Od początku współpracy- przyjaźni szkoły ze Stowarzyszeniem organizujemy akcje charytatywne na terenie szkoły. Odbywają się one pod różnymi hasłami: Ten ma dużą radość, który coś dostaje, ale jeszcze większą ma ten, który daje.”; „Dzielić się radością”; w grudniu pod hasłem „Kiermasz dla Nadziei”, gdzie pozyskiwane są środki finansowe na potrzeby Stowarzyszenia. W bieżącym roku zaangażowanie uczniów i rodziców było bardzo duże o czym świadczy najwyższa jak dotąd zebrana kwota. Nic nie udałoby się bez pomocy rodziców i uczniów. W imieniu dyrektora serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym rodzicom za pomysły, wypieki, przepiękne ozdoby, za serce. Po własnoręcznie wykonane pierniczki, ozdoby, rękodzieła wszelkiego rodzaju, chlebki, miodki i smalczyki przychodzili mieszkańcy Tuchowa jeszcze długo po zakończeniu kiermaszu.
W sobotę 09.02.2019 dzięki wsparciu lokalnych firm współpracujących ze szkoła, Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Tuchowie Józefowi Wzorkowi, nauczycielom i wychowawcom świetlicy szkolnej, nauczycielom emerytom, absolwentom, wolontariuszom, a więc uczniom naszej szkoły odbyła się zabawa karnawałowa dla podopiecznych Stowarzyszenia „Nadzieja”. Te spotkania nie odbyłyby się bez pracy osób z obsługi, czyli pań sprzątających, kucharek, kucharza i pana woźnego. Wszyscy ci ludzie przychodzą w swój wolny od pracy dzień i czynią to z dobroci serca. Kto zaczął raz, ten przychodzi już co roku, aby pomóc tym, co umie robić najlepiej.

Dużą rolę wychowawczą odgrywają te spotkania. Śmiało można powiedzieć, że korzyści są obopólne. Wolontariusze są wcześniej przygotowywani na spotkanie z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi z różnymi dysfunkcjami ruchowymi i umysłowymi. To ważne, aby każdy wolontariusz przyszedł do pomocy z własnej woli, świadomy pracy, jaką ma wykonać. Celem spotkań integracyjnych jest podarowanie wszystkim członkom Stowarzyszenia odrobinki wytchnienia, odpoczynku od codziennych obowiązków.

Skip to content