Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

III Tuchowska Noc Filmów Górskich już za nami!

Tuchowska Noc Filmów ma już sześcioletnią tradycję. Pierwsze cztery edycje odbywały się w kameralnych warunkach w bacówce w Jamnej. Z biegiem lat frekwencja uczestników zwiększała się i w 2011 roku Terenowe Koło PTTK nr 76 w Tuchowie zwróciło się zapytaniem do tuchowskiego Kina Promień o możliwość współpracy. I tak od 2011 roku Tuchowska Noc Filmów Górskich odbywa się w Kinie Promień w Tuchowie.

III tuchowską edycję tego wydarzenia w dniu 16 listopada, zaszczycili swoją obecnością znakomici podróżnicy i himalaiści. W przerwach pomiędzy prezentacjami zgromadzeni widzowie mieli okazję wysłuchać występów rodzeństwa: Alicji Stanisławczyk – wokal, flet poprzeczny i Andrzeja Stanisławczyka – wokal, gitara, a także zespołu muzycznego w składzie: Alicja Stanisławczyk – wokal, flet poprzeczny, Miłosz Karwat – gitara, Michał Strzelczyk – gitara, Karol Sarad – bas, Max Pach – perkusja.

Pierwszym punktem programu była prezentacja Maćka Dembskiego oraz Przemka Firleja pt. „O dwóch takich co podbili Kirgistan”. Młodzi podróżnicy w interesujący i humorystyczny sposób zrelacjonowali swoją wyprawę przez Turcję, Kazachstan, Gruzję do Kirgistanu. Widzowie mieli możliwość zobaczyć jak Maciek i Przemek ścigali się z Rosjanami po czterotysięcznikach, udzielali wywiadu tureckiej telewizji, przeżyli cyklon, rozbijali namiot w namiocie, łapali kondukt żałobny na stopa, a także jak zostali zaproszeni na muzułmańską modlitwę.

Następnie przy stoliku prezentacyjnym zasiadł Andrzej Samolewicz, który przedstawił krakowską akademicką wyprawę w Hindukusz Afgański w 1976 r., oraz „Największa ściana” – pierwsze wejście południowo wschodnim filarem na Nanga Parbat 8125 m n.p.m. – w 1985 r. Niespodzianką jego wystąpienia było wejście na scenę Pawła Mularza, kierownika prezentowanej wyprawy na Nanga Parbat, który dopowiedział wiele ciekawych szczegółów.
Prezentacja ta była interesującym preludium do wystąpienia kolejnego naszego gościa – Oli Dzik, która w tym roku podjęła próbę zdobycia Nanga Parbat, ale w wyniku tragicznego ataku talibów na bazę, wyprawa musiała zostać zakończona jeszcze zanim nastąpił atak na szczyt.

Ola Dzik – alpinistka, skialpinistka, zawodniczka w rajdach przygodowych. Na swym koncie ma m.in. wejście na ośmiotysięczny Gasherbrum II. Jako pierwsza Polka zdobyła niebezpieczny Pik Pobiedy i stanęła na wszystkich siedmiotysięcznikach b. ZSRR, uzyskując tytuł Śnieżnej Pantery. Wśród innych jej osiągnięć wymienić można mistrzostwo Polski w skialpinizmie oraz ukończenie jako pierwsza kobieta najdłuższego dystansu zawodów Elbrus Race. Ola w niezwykle interesujący sposób przedstawiła w Tuchowie relacje z dwóch wypraw: „Gaszerbrumy 2011” oraz „Nanga Parbat 2013 – niedokończona wyprawa”.

Przedostatnią prezentacją podczas Tuchowskiej Nocy Filmów, była relacja Moniki Mróz pt. „Ścieżkami Delty Okawango i Wodospadów Wiktorii”.

Przed występem gościa wieczoru odbył się prawie półgodzinny koncert tuchowskiego zespołu muzycznego. Większość utworów w tym koncercie zostało skomponowanych specjalnie na tę okazję przez tuchowianina, członka naszego Koła PTTK Miłosza Karwata. Koncert bardzo spodobał się publiczności, która nagrodziła muzyków gromkimi brawami.

Gościem wieczoru III Tuchowskiej Nocy Filmów Górskich był Adam Bielecki – taternik, alpinista, himalaista, pierwszy zimowy zdobywca ośmiotysięczników Gaszerbrum I (9 marca 2012) i Broad Peak (5 marca 2013) oraz zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Makalu (30 września 2011). Jest członkiem Klubu Wysokogórskiego Kraków. Wspina się od 1996. Autor blisko 100 wejść wspinaczkowych w Tatrach i Alpach zarówno latem jak i zimą. Lider kilkudziesięciu wypraw w góry Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk. Podróżnik. W 2000 r. w wieku 17 lat jako najmłodszy na świecie dokonał samotnego wejścia w stylu alpejskim na Chan Tengri (7010 m n.p.m.).

Adam Bielecki rozpoczął prelekcję od przedstawienia swojej pasji, którą rozwijał od najmłodszych lat. Następnie zaprezentował kolejne etapy swojej kariery – zdobywanie szczytów, poznawanie osób związanych z himalaizmem i przyjaźnie. Adam prowadził swoją prelekcję w interesujący i dowcipny sposób, pozwalając widzom – zupełnym laikom – poznać specyfikę tej pasji, a zawodowcom na lekki uśmiech w kąciku ust.

Punktem kulminacyjnym prezentacji była relacja z wyprawy na Broad Peak – wejście, na które czekano latami. Jest to niewątpliwie olbrzymi sukces dla tak młodego wspinacza. Niestety jak dobrze wiemy, wyprawa nie zakończyła się szczęśliwie dla wszystkich uczestników. Była to opowieść o marzeniach, o wielkich osiągnięciach, ale i o cenie, jaką przyszło zapłacić.
Prelekcja Adama Bieleckiego, zaledwie 30-letniego wspinacza, była niezwykła. Obejrzeć mogliśmy unikatowe zdjęcia i fragmenty nagrań z kilku wypraw. Dokumentują one emocje jakie drzemią w tych odważnych ludziach. Całości dopełnił wspaniały charakter Adama Bieleckiego – otwartego, interesującego, odważnego i zdystansowanego do siebie i otoczenia człowieka.

Serdecznie dziękujemy Burmistrzowi Tuchowa, Domowi Kultury oraz osobom prywatnym za pomoc w organizacji III Tuchowskiej Nocy Filmów Górskich. Wszystkim uczestnikom – widzom, bardzo dziękujemy za tak liczne przybycie. Już dzisiaj możemy Was zaprosić na IV edycję tej imprezy w 2014 roku!

Wiktor Chrzanowski
Sekretarz Zarządu
Terenowego Koła PTTK nr 76 w Tuchowie

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację!
Fot. Marek Marchwica, Wiktor Chrzanowski

Zapraszamy na:
www.pttk.tuchow.pl
Fanpage Sekcji Turystyki Kwalifikowanej przy Terenowym Kole PTTK nr 76 w Tuchowie