Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

IX Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy ”Łowczówek 2007″

Punktualnie o godz. 12:00 (4 listopada) na wzgórzu Kopaniny w Łowczówku, rozbrzmiały dźwięki orkiestry dętej ogłaszając rozpoczęcie tradycyjnej Mszy św.. Licznie zgromadzeni kombatanci, władze powiatowe i samorządowe, delegacje szkół i organizacji, młodzież, a także żołnierze oraz policjanci dumnie wkroczyli ze swoimi sztandarami na cmentarz Legionistów. Tak rozpoczęła się uroczystość Święta Odzyskania Niepodległości, a zarazem IX Ogólnopolski Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2007”. Szczegółową fotorelację z uroczystości można zobaczyć w naszej galerii. Zapraszamy.

Cmentarz Legionów Polskich Nr 171 w Łowczówku. Położony on jest północnym stoku wzgórza Kopaniny (398 m), w pobliżu drogi Łowczów – Rychwałd.
Spoczywają tu żołnierze polegli w roku 1914 oraz 1915. W większości uczestnicy Bitwy pod Łowczówkiem. Po oględzinach terenu komisarz Tuchowa oraz działaczki Ligi Kobiet uznali, że istnieje potrzeba zebrania poległych spoczywających dotychczas w pojedynczych mogiłach i urządzenia wspólnego cmentarza. Wybrano lokalizację i odkupiono od właściciela (Żyd Weksler) grunt o powierzchni 2221 mkw. Projekt cmentarza wykonali Siegfred Haller i Heinrich Scholz. Budowę powierzono specjalnemu oddziałowi armii austrowęgierskiej (Oddział Grobownictwa Wojennego). Dowództwo austriackie dzieliło tereny na których toczyły się walki na okręgi cmentarne. Tarnów i okolice to VI okręg. Znajdują się w tym okręgu 62 cmentarze.
Cmentarz ma kształt prostokąta, w centralmym miejscu znajduje się kaplica poświęcona 6 sierpnia 1922. Kaplica ma dach wsparty na dwóch kolumnach. Wewnątrz znajduje się ołtarz z płaskorzeźbą orła na antepedium. Cały cmentarz otoczony jest kamiennym murem, pokrytym gontem. Jest tam 275 mogił pojedynczych i 20 zbiorowych. Pogrzebano tu Polaków (113), Austriaków (162) i Rosjan (241).
Niedaleko obok cmentarnego muru znajduje się mogiła z 1985. Jest to grób gen. Gustawa Dobiesława Łowczowskiego, który kazał pochować się w tym miejscu. Pod Łowczówkiem rozpoczął on swój szlak bojowy jako żołnierz 5 Pułku.

Źródło: Wikipedia