Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Melaniusze wręczone

29 stycznia wręczone zostały kolejne „Melaniusze”. W tym roku odebrali je: Mariusz Ryś, Zdzisława Krzemińska oraz Krzysztof Różycki w imieniu MKS Tuchovia.

Mariusz Ryś … za wielokierunkowe działania na rzecz Tuchowa i gminy na stanowisku burmistrza, ze szczególnym uwzględnieniem działalności kulturalnej i promocyjnej.
Mariusz Ryś – przez ostatnie 16 lat pełnił funkcję burmistrza Tuchowa, wcześniej był radnym Rady Miejskiej w Tuchowie i dyrektorem szkoły w Burzynie. To za jego burmistrzowskiej kadencji i w dużej mierze w wyniku jego starania Rada Miejska ustanowiła honorowe wyróżnienie statuetką „Melaniusz” za zasługi dla rozwoju miasta i gminy Tuchów. Jedną z pięciu kategorii działalności, za które przyznaje się to wyróżnienie, jest działalność kulturalna i promocyjna na rzecz miasta i gminy. Wśród wielu aspektów jego działalności ten jej rodzaj wyróżnia się szczególnie. Obejmuje m.in. inspirowanie, wspieranie i uczestniczenie w działalności wydawniczo-dokumentacyjnej, dotyczącej historii naszego miasta, objęcie swym mecenatem instytucji kulturalnych oraz wielu lokalnych wydawnictw tę historię dokumentujących. Należy podkreślić szczególnie objęcie mecenatem Społecznego Ogniska Muzycznego i zainicjowanego przez jego dyrektorkę Małopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego. Powstanie szkoły muzycznej w Tuchowie to także w dużej mierze jego zasługa. Ma duży wkład w rozwój umuzykalnienia naszej młodzieży i upowszechnianie kultury muzycznej. Za jego kadencji ukazało się kilkanaście pozycji różnych autorów, w większości miejscowych, dokumentujących historię Tuchowa. Jako historyk z wykształcenia interesował się pracami badawczymi, zaznajamiał się z osiągnięciami autorów poszczególnych pozycji wydawniczych; do wielu z nich napisał przedmowy. Troszczył się o zabytki i instytucje kulturalne, jak np. Dom Kultury, amfiteatr, szkoły, hale sportowe, nowoczesne kino. Podejmował wiele inicjatyw, także na forum międzynarodowym, które miały na celu promocję naszego miasta, zwłaszcza w związku z jubileuszem 670-lecia Tuchowa. Inspirował i popierał wymianę kulturalną między miastami z Tuchowem zaprzyjaźnionymi. Współpraca z władzami austriackiego Pettenbach zaowocowała renowacją niektórych cmentarzy z czasów I wojny światowej, co jest przejawem troski o wspólne dziedzictwo historyczne. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Wielki Krzyż Zasługi Austriackiego Czarnego Krzyża, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Zdzisława Krzemińska … za wieloletnią, różnorodną działalność społeczno-kulturalną i charytatywną w tuchowskim środowisku.
Zdzisława Krzemińska – od 1969 r. mieszkanka Tuchowa, bierze czynny udział w różnorodnych formach działalności społeczno-kulturalnej w naszym mieście. Od wielu lat wchodzi w skład redakcji „Chorągwi Maryi” oraz „Tuchowskich Wieści”; zamieszcza na ich łamach wiele publikacji, a także w „Dzienniku Polskim”, Gościu Niedzielnym”, ”Źródle”, w biuletynie Zgromadzenia Sióstr św. Józefa pt. „Drogą św. Józefa”. Dotyczą one lokalnych wydarzeń i stanowią promocję naszego regionu. Jej publikacje znajdują się także w I tomie „Kamieni milowych” (m.in. o dziejach tuchowskich orkiestr czy pobycie abp. Włodzimierza Jasińskiego w Tuchowie) oraz w jubileuszowym wydawnictwie „Kręgu Rodzin” przy parafii Nawiedzenia NMP. Przez wiele lat pełniła funkcję kronikarza Wspólnoty „Krąg Rodzin”. Obecnie jest kronikarzem Domu Pogodnej Jesieni w Tuchowie. Była członkiem Komisji Kultury, Sportu i Rekreacji w gminie Tuchów, a także Rady Parafialnej przy parafii NNMP oraz Rady Osiedlowej. Animatorka zabaw bezalkoholowych, wielopokoleniowych, integracyjnych w Tuchowie i okolicy, jak: festyny rodzinne, pikniki, wesela, prymicje; prowadzi je według własnych scenariuszy. Pełni obecnie funkcję prezesa Fundacji Dzieło Miłosierdzia im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego przy DPJ w Tuchowie. Jest także opiekunką wolontariatu młodzieżowego przy tymże DPJ.

Miejski Klub Sportowy Tuchovia … za 90-letnią działalność na rzecz tuchowskiego sportu.
Miejski Klub Sportowy Tuchovia – w swojej 90-letniej historii doświadczył różnych kolei losu: od wspaniałych osiągnięć po trudności i porażki. Z biegiem lat zmieniali się ludzie, modernizowano stadion, zmieniała się nazwa i klasy rozgrywkowe. Jednak niezmienny pozostawał zapał do sportu i umiłowanie biało-niebieskich barw klubowych. Bardzo mocno wrósł w środowisko Tuchowa. Łączy pokolenia; koszulka z barwami klubowymi przechodzi nierzadko z ojca na syna. Przez lata wielu działaczy – społeczników poświęcało mu swój wolny czas. Obecnie w klubie działa 7 zespołów; codziennie trenuje ponad 200 osób w różnym wieku. Poprzez swoją działalność Tuchovia ma na celu nie tylko osiąganie dobrych wyników, lecz także wychowanie poprzez sport szlachetnych i mądrych ludzi, przygotowanych do życia – sport sam w sobie nie jest celem, lecz metodą kształtowania charakteru i postaw. Historia i działalność klubu przedstawiona jest w licznych publikacjach, w tym także w klubowej monografii. Tuchovia dostarczyła mieszkańcom naszego miasta i gminy wielu wspaniałych sportowych przeżyć, a dla młodzieży spełniła rolę nauczyciela. Tuchovia to bogaty rozdział w historii naszego miasta i nieodłączny element jego społeczno-kulturowego pejzażu.


Relacja fotograficzna Wiktora Chrzanowskiego