Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Koncert laureatów 39. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY

24 września (sobota) 2016 r. o godz. 16.00 w sali im. Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, odbędzie się koncert laureatów 39. Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY, w którym wystąpią: Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich – laureat I miejsca w grupie orkiestr parafialnych, zdobywca pucharu biskupa Andrzeja Jeża, ordynariusza diecezji tarnowskiej oraz Młodzieżowa Orkiestra z Zalasowej – laureat III miejsca w grupie big bandów i orkiestr rozrywkowych.

Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich powstała w 2009 roku z inicjatywy obecnego proboszcza ks. Jana Wieciecha. Od początku istnienia zespół prowadzi Bogdan Stefan – były kapelmistrz Sanktuaryjnej Orkiestry Dętej w Tuchowie, który wraz z grupą muzyków podjął się uczyć dzieci i młodzież gry na instrumentach. Równolegle więc z próbami orkiestry, rozpoczęła działalność parafialna szkoła muzyczna. Obecnie orkiestra to około 45-osobowa, wielopokoleniowa grupa muzyków. Ich działalność opiera się przede wszystkim na oprawie świąt kościelnych, lecz ze względu na różnorodność repertuaru, orkiestra bardzo często zapraszana jest do udziału w uroczystościach państwowych oraz do koncertów rozrywkowych na terenie gminy i powiatu. W ubiegłym roku zespół był współorganizatorem i uczestnikiem międzyorkiestralnych warsztatów muzycznych w dworku mistrza Ignacego Jana Paderewskiego w Kąśnej Dolnej. Od 2011 roku Parafialna Orkiestra Dęta z Siedlisk Tuchowskich regularnie bierze udział w Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych w Ryglicach, corocznie zdobywając pierwsze miejsca i nominacje do udziału w Małopolskim Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY w Nowym Sączu, którego również jest wielokrotnym laureatem. W roku 2016 komisja 39. edycji festiwalu oceniła, że była to najlepsza orkiestra w kategorii grup parafialnych. Mimo tylu wyróżnień, dla członków orkiestry najważniejsza jest jednak pasja, dzięki której mają szansę zwiększać wrażliwość muzyczną odbiorców i rozwijać talenty młodych muzyków.

Młodzieżowa Orkiestra z Zalasowej rozpoczęła swoją działalność w roku 1996 pod patronatem Ośrodka Kultury w Ryglicach – Filia w Zalasowej i od początku spotkała się z ciepłym przyjęciem społeczności zalasowskiej, czego dowodem było zakupienie pierwszej buławy dyrygenckiej przez rodziców muzykujących dzieci, czy ufundowanie strojów przez sołtysa pana Kazimierza Dębickiego. Obecnie orkiestra regularnie uczestniczy w lokalnych uroczystościach państwowych, religijnych i rekreacyjnych. Dzięki swej muzycznej aktywności, znacznie wzbogaca życie kulturalne regionu, jednocześnie dając możliwość rozwoju artystycznego młodym muzykom. W czasie 20 lat działalności, orkiestra brała udział w licznych przeglądach i konkursach, zdobywając znaczące nagrody. Do najważniejszych zaliczyć można: nagrodę główną na Zakliczyńskim Przeglądzie Orkiestr Dętych „Nuty spod batuty” (2000), wielokrotne laury Ryglickiej Parady Orkiestr Dętych, nagrody i wyróżnienia Małopolskiego Festiwalu Orkiestr Dętych ECHO TROMBITY. Obecni członkowie orkiestry to już nie tylko mieszkańcy gminy Ryglice, wielu z nich ukończyło szkoły muzyczne i podnosi swoje kwalifikacje na studiach muzycznych. Dzięki wsparciu finansowemu województwa małopolskiego, w roku 2014 orkiestra otrzymała nowe mundury reprezentacyjne a instrumentarium wzbogaciło się o kilka nowych instrumentów. Kapelmistrzem Orkiestry jest Stanisław Stańczyk.

Podczas uroczystości, laureatom poszczególnych kategorii festiwalu wręczone zostaną nagrody, puchary oraz pamiątkowe dyplomy.

Skip to content