Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rozśpiewana przerwa w Siedliskach

Uczniowie Zespołu Szkół w Siedliskach włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Rozśpiewana przerwa – patriotyczne śpiewanie„. Inicjatywa ta miała na celu popularyzowanie tradycji śpiewania pieśni patriotycznych wśród dzieci i młodzieży ze wszystkimi aspektami edukacyjnymi i wychowawczymi, pielęgnowanie kulturowego dziedzictwa narodowego oraz ukazanie roli pieśni patriotycznej w historii narodu polskiego.

Przedsięwzięcie to polegało na „masowym” wykonywaniu pieśni patriotycznych w dniu 12 listopada 2015 r. Podczas przerw pomiędzy lekcjami uczniowie zaśpiewali m.in. „Rotę”, „Przybyli ułani”, „Piechotę”, „Pierwszą Brygadę”, „O mój rozmarynie”, „Ułani, ułani”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” itp.

Do wspólnego śpiewania przyłączyło się grono pedagogiczne oraz koordynatorzy akcji: Lidia Borczyk, Halina Piotrowska i Marek Mikos. Dziękujemy Szymonowi i Konradowi za obsługę sprzętu.

W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o ojczyźnie. O sile pieśni pamiętali nasi przodkowie. Polska pieśń patriotyczna zawsze dodawała sił, otuchy i nadziei. Polacy, od kiedy historia pamięta, śpiewali, gdy byli szczęśliwi, śpiewali, gdy było im źle. Śpiewając ożywiamy pamięć naszych bohaterów. Śpiewając opowiadamy historie o partyzanckich marszach i o żołnierzach biegnących do ataku przy wybuchach pocisków. Śpiewając dzielimy radości i smutki tych wszystkich, których łączyła i łączy Polska. Podtrzymujmy tę tradycję! „Naród, który przestaje śpiewać, przestaje istnieć”.

Wszystko, co w swym życiu czynił marszałek Józef Piłsudski – czynił z myślą o Polsce, w szczególności zaś o jej wolności, niepodległości i wielkości. Dziś żyjemy w niepodległej, wolnej ojczyźnie i tę niepodległość i wolność chcemy i mamy obowiązek umacniać. Czynić to powinniśmy prostymi obowiązkami, codzienną pracą, duchowym bogactwem życia rodzinnego. Dziś możemy powiedzieć, że los naszego kraju nie zależy od męstwa na polu walki, ale od uczciwości w pracy i podejmowania mądrych decyzji.

„Żeby Polska była Polską” – właśnie tego życzmy sobie dzisiaj nawzajem.

Akcję objęła patronatem Minister Edukacji Narodowej – p. Joanna Kluzik-Rostkowska, Wiceminister Obrony Narodowej – p. Beata Oczkowicz.

Kliknij, aby obejrzeć fotorelację.