Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Rusza 18. edycja konkursu „Sztuka osób niepełnosprawnych”

Pod hasłem „Tajemnica mojej wyobraźni” odbędzie się 18. edycja ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Sztuka osób niepełnosprawnych”. Do udziału zapraszamy uczestników warsztatów terapii zajęciowej i środowiskowych domów samopomocy oraz niepełnosprawnych mieszkańców domów pomocy społecznej.

Organizowany od 2003 roku konkurs to największy przegląd twórczości artystycznej osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Ubiegłoroczna edycja, której towarzyszyło hasło „Podróże moich marzeń”, zgromadziła prawie 2000 prac. Prace były oceniane przez znanych i cenionych artystów plastyków, historyków sztuki i etnografów.

Konkurs „Sztuka osób niepełnosprawnych” od lat jest doskonałą okazją do podziwiania głębokiej wrażliwości osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Wielki fenomen sztuki nieprofesjonalnych artystów polega na odwoływaniu się do emocji i budowaniu nastroju – mówi prezes zarządu PFRON Krzysztof Michałkiewicz, który zaprasza do udziału w konkursie.

Prace nagradzane są w pięciu kategoriach: malarstwo i witraż, rysunek i grafika, rzeźba kameralna i płaskorzeźba, tkanina i aplikacja oraz fotografia. Motyw przewodni tegorocznej edycji – „Tajemnica mojej wyobraźni” – został wybrany w głosowaniu internetowym. Cieszymy się, że licznie wzięli w nim udział uczestnicy i laureaci z lat poprzednich.

Twórczość artystów niepełnosprawnych można było dotychczas obejrzeć m.in. w: Zamku Królewskim w Warszawie, Belwederze, Sejmie RP, Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Narodowej Galerii Zachęta, Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, Muzeum Historycznym m.st. Warszawy oraz w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego.

Prace można składać w oddziałach PFRON do 17 kwietnia r.
W przypadku placówek z terenu województwa małopolskiego w siedzibie oddziału małopolskiego – PFRON (ul. Na Zjeździe 11, 30 -527 Kraków).

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie internetowej: sztuka.pfron.org.pl
Patronat nad wydarzeniem: Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Narodowe w Warszawie.
Patroni medialni: magazyn „Integracja” oraz portale SwiatGluchych.plNiepełnosprawni.pl.

Kontakt: e-mail do organizatorów konkursu: krakow@pfron.org.pl, nr tel: 12 31 21 427.

Skip to content