Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

W Tuchowie świętowano niepodległość!

Narodowe Święto Niepodległości obchodzone jest corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Gmina Tuchów corocznie organizuje z tej okazji szereg wydarzeń patriotycznych, których kulminacyjnym momentem jest uroczysta msza św. oraz Apel Pamięci.

Uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny

O godz. 10:30 w kościele pw. Świętego Jakuba Starszego Apostoła w Tuchowie odprawiona została msza św. w intencji Ojczyzny. Koncelebrowali ją ks. Alfons Górowski – proboszcz parafii pw. Św. Jakuba Starszego Apostoła w Tuchowie oraz o. Sylwester Pactwa CSsr – przełożony wspólnoty redemptorystów w Tuchowie. Nabożeństwu towarzyszyły licznie prezentowane poczty sztandarowe szkół, służb mundurowych oraz innych organizacji. Również Chór Męski działający przy tutejszej parafii wzbogacił śpiewem mszę świętą.

Wspólne śpiewanie Hymnu Polski na rynku

Następnie niepodległościowym pochodem w towarzystwie werblistów – uczniów i ich nauczyciela Rafała Pawlaka ze Szkoły Muzycznej I st. im. Józefa Władysława Krogulskiego w Tuchowie, udaliśmy się przed ratusz, by punktualnie o godz. 12:00 zaśpiewać wspólne Hymn Polski. Licznie zgromadzeni mieszkańcy mieli też okazję wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru ze szkoły muzycznej pod kierownictwem Alicji Stanisławczyk-Karwat.

Apel Pamięci na cmentarzu wojennym na Garbku

Prosto z rynku uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz wojenny nr 158 – Tuchów-Garbek, na którym spoczywa 8 polskich legionistów (Rafał Wojtych, Franciszek Petryszyn, Walenty Marcak, Michał Gutowski, Józef Wójcikiewicz, Szczepan Iwulski, Stanisław Sarna i NN). Są to legioniści z 1 i 5 pułku piechoty Legionów. To właśnie o nich pamiętali uczestnicy VI Marszu Pamięci o Legionistach spod Łowczówka, który przynieśli ogień prosto z Cmentarza Legionistów w Łowczówku.

Apel Pamięci z towarzyszeniem werblistów ze szkoły muzycznej odczytał Waldemar Dusza. Następnie liczne delegacje oddały hołd poległym żołnierzom poprzez złożenie wiązanek kwiatów pod krzyżem na cmentarzu.

Uroczyste wyróżnienie opiekunów miejsc pamięci

Wyjątkowo podniosłą chwilą był moment odznaczenia Aleksandra Kajmowicza. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan prof. dr hab. Piotr GLIŃSKI, nadał medal „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” Panu Aleksandrowi Kajmowiczowi. Pan Aleksander od wielu lat opiekuje się cmentarzem wojennym nr 158. Poświęcając swój czas i środki, dba o wygląd cmentarza oraz mogiły poległych żołnierzy i otoczenie.

Również Państwo Igielscy, którzy wspólnie z Panem Aleksandrem dbają o cmentarz otrzymali list gratulacyjny od Pana Łukasza Kmity – wojewody małopolskiego.

Uroczystego wręczenia medalu oraz listu gratulacyjnego dokonała Pani Joanna Florkiewicz-Kamieniarczyk – dyrektor
Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i Dziedzictwa Narodowego Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Na koniec głos zabrała Magdalena Marszałek – burmistrz Tuchowa, która przekazała na ręce Pani Dyrektor Joanny Florkiewicz – Kamieniarczyk specjalny ryngraf jako podziękowanie za współpracę w procesie odnawiania cmentarzy wojennych na terenie gminy Tuchów:
Niech te słowa będą wyrazem naszej głębokiej wdzięczności za Pani niezwykłe zaangażowanie w proces odnawiania zabytkowych cmentarzy z I wojny światowej. Dzięki współpracy z Panią nadaliśmy dawny blask miejscom, które nie tylko są cząstką naszej historii i dziedzictwa, ale również podkreślają naszą troskę o przyszłe pokolenia, by nie zapomnieli o tragicznych wydarzeniach z przeszłości – podkreśliła Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa.

Po części oficjalnej wszyscy zebrani przy ognisku wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne, jedząc kiełbaskę i grochówkę.

Nad bezpieczeństwem uczestników uroczystości dbali druhny i druhowie z OSP Meszna Opacka oraz OSP Lubaszowa.
Pieśni patriotyczne śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary w wykonaniu Andrzeja Stanisławczyka.
Stoisko prezentacyjne przygotowała Służba Więzienna z Tarnowa.

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości i za udział w niej. Dla Niepodległej!

Fotorelację z uroczystości przygotował Wojciech Kras.