Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Wiedza, talent i praca pełnią muzykalności perkusisty

23 listopada w Szkole Muzycznej I st. w Tuchowie odbyły się I warsztaty perkusyjne pn. „Technika werblowa oraz instrumenty latynoamerykańskie„, zorganizowane i przeprowadzone przez nauczyciela perkusji – Sylwestra Malinowskiego. Adresowane były one do uczniów szkół muzycznych, a w szczególności tych, którzy uczą się w klasie perkusji.

Podczas kilkugodzinnych zajęć uczniowie zapoznali się z teorią, mając okazję poszerzyć zakres zagadnień realizowanych podczas zajęć obowiązkowych, ale przede wszystkim mogli je wypróbować i potrenować . Warsztaty zostały pomyślane tak, by uczniowie oprócz umiejętności samodzielnej gry wypracowali umiejętności współpracy w grupie oraz wzajemnego słuchania, co jest ważną umiejętnością gry zespołowej. Celem poniedziałkowego spotkania było uruchamianie wyobraźni młodych muzyków, rozwijanie pasji – zatem rozwój ogólnomuzyczny.

Warsztaty składały się z dwóch bloków. Pierwsza część miała na celu wykorzystanie podstawowego instrumentu perkusyjnego, jakim jest werbel, a uczniowie pracowali nad rytmem, pulsem, techniką gry (w oparciu o technikę marszową wykorzystywaną w zespołach Drum Corps), poznając jednocześnie kilka trików z nią związanych (Flip, Twirl, Cross stick, Backsticking) i ucząc się tego, jak je wykorzystywać podczas gry na innych instrumentach. W drugiej części uczniowie grali na congach i bongosach, poznając podstawowe uderzenia (Open tone, Bass tone, Heel Toe, Thumb, Split fingers), technikę gry, podstawowe rytmy wykorzystywane w muzyce rozrywkowej (Tumbao, Martillo).

Spotkanie zakończyło się improwizacjami małych artystów i wspólnym koncertem, któremu mogli przyglądać się obecni na sali rodzice.
Serdeczne podziękowania składamy nauczycielowi za zaangażowanie w rozwijanie muzycznych umiejętności naszych uczniów oraz panu Andrzejowi Więckowi za zasponsorowanie smacznego poczęstunku dla uczestników warsztatów.

Skip to content