Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

XX Małopolski Konkurs Pianistyczny rozstrzygnięty

XX jubileuszowy Małopolski Konkurs Pianistyczny im. I.J. Paderewskiego o zasięgu ogólnopolskim rozstrzygnięty. Rekordowa liczba zgłoszeń (82) jaka wpłynęła do organizatorów konkursu najlepiej świadczy o rosnącej randze tej pianistycznej imprezy, którą do życia powołała była dyrektor tuchowskiego Społecznego Ogniska Muzycznego śp. Agnieszka Kowalik.

Jubileuszowa edycja, w której od 6 lat biorą udział także uczniowie szkół muzycznych I st. była dopełnieniem formuły konkursu. Do ostatniej chwili trwały obrady jury w składzie prof. Andrzej Jasiński – honorowy przewodniczący (AM Katowice), dr hab. Agnieszka Schulz-Brzyska – przewodnicząca (KUL Lublin), mgr Marzena Pawlak (PSM Warszawa) i mgr Anna Szajer (ZSM Tarnów).

Jury zdecydowało, że zdobywcą jubileuszowego Grand Prix konkursu została Sonia Szwabe, uczennica PSM I st. nr 1 w Warszawie, z klasy Jolanty Ptasińskiej.

Warto nadmienić, że podczas rozpoczęcia pianistycznych zmagań władze miasta wręczyły prof. Andrzejowi Jasińskiemu statuetkę „Melaniusz” przyznawaną zasłużonym dla promocji miasta i rozwoju kultury, w tym kultury muzycznej w szczególności.

Okolicznościowe adresy nadesłali laureaci Grand Prix poprzednich konkursów, a czwórka z nich (Paweł Harańczyk, Karolina Mączko oraz bracia Radosław i Jakub Piętowie) zagrali specjalny koncert w hołdzie dla Pana Profesora.

Jak co roku mecenasami konkursu byli burmistrz Tuchowa Adam Drogoś i starosta tarnowski Roman Łucarz, a do ich grona dołączyli ks. dziekan Franciszek Kuczek, proboszcz w Ryglicach, ks. wicedziekan Alfons Górowski, proboszcz par. św. Jakuba oraz kustosz tuchowskiej bazyliki i sanktuarium o. Bogusław Augustowski.

Pomoc w realizacji przebiegu jubileuszowej edycji okazali trwający od początku przy młodych pianistach Maria i Wiesław Wróblowie (DH Trójka), Ewa i Andrzej Więckowie (piekarnia i cukiernia), Regina i Robert Płowieccy (restauracja Płowiecki) oraz Rada Osiedlowa Tuchowa z p. Pawłem Jantoniem na czele. Wszystkim za okazane dobro i serce szczerze dziękuję.

Koordynator Konkursu
Jan M. Gładysz

Skip to content