Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Szczepienia przeciwko pneumokokom

W Małopolsce rusza program dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych. Zakłada on bezpłatne szczepienia dzieci do lat trzech, mieszkających na terenie gmin, które zadeklarowały udział w programie.

W powiecie tarnowskim dotyczy to 13 gmin. Konkurs na realizację szczepień ogłosił zarząd powiatu tarnowskiego. W Tuchowie program będzie realizować Centrum Zdrowia Tuchów.

Szczepione mogą być dzieci, które nie przyjmowały dotąd takiej szczepionki. Program może też objąć dzieci, które są w trakcie realizacji cyklu szczepień, ale nie otrzymały wszystkich wymaganych dawek. Szczepienia będę realizować, mające stosowne uprawnienia pielęgniarki pod nadzorem lekarzy pediatrów lub lekarzy w trakcie specjalizacji z pediatrii przy udziale rodziców. Wykonanie szczepień, poprzedzone będzie każdorazowo badaniem lekarskim. Ma ono na celu kwalifikację dziecka do szczepienia. Wykonanie świadczenia zostanie odnotowane w stosownej dokumentacji. Warunkiem udziału w programie jest pisemna zgoda rodzica lub opiekuna dziecka na wykonanie szczepienia oraz na przetwarzanie danych osobowych dziecka na potrzeby związane z realizacją programu.
Pierwszym krokiem jest rejestracja na szczepienie. Rodzice dzieci z gminy Tuchów mogą jej dokonać telefonując pod numer 14 69 19 519.
Pneumokoki to bakterie należące do najczęstszych przyczyn poważnych zakażeń bakteryjnych u dzieci. Zazwyczaj wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych. U niektórych dzieci i osób dorosłych mogą jednak powodować ciężkie, zagrażające życiu zakażenia inwazyjne, do których należą: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc lub stawów. Zakażenia inwazyjne powodują poważne powikłania, a wielu chorych umiera. Na poważne choroby wywołane przez pneumokoki chorują najczęściej dzieci do 5. roku życia. Najwięcej powikłań i ciężkich zakażeń inwazyjnych występuje już w pierwszych 2 latach życia. Ponieważ bakteria ta występuje powszechnie i kontakt z nią jest nieunikniony jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom jest szczepienie ochronne.
Program zdrowotny dotyczący profilaktyki zakażeń pneumokokowych w Małopolsce, którego autorem jest dr n. med. Hanna Czajka został zlecony do opracowania i finansowany jest przez Zarząd Województwa Małopolskiego.
W powiecie tarnowskim przystąpiły do niego gminy: Gromnik, Lisia Góra, Pleśna, Radłów, Skrzyszów, Szerzyny, Tarnów, Tuchów, Wietrzychowice, Wierzchosławice, Wojnicz, Zakliczyn i Żabno.